Test: Přijdete na to, co je na obrázcích špatně? Jen čtvrtina Čechů to zvládne do 1 minuty

Všichni máme občas rádi hádanky nebo rébusy, které je potřeba vyřešit. A kolikrát je nejtěžší zachytit právě malý detail, který v příběhu nebo na obrázku nedává smysl.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem Natalia Tylosova
                   

Hledání rozdílů dovede potrápit, ale není nutné nad ním příliš přemýšlet. Existuje ale ještě další skupina rébusů, která si hraje s elementární logikou, jež člověku často uniká. Sdělení nebo obrázky totiž velmi přesvědčivě působí dojmem, že je s nimi všechno v pořádku a že správná odpověď je naprosto jasná. Jenže to je ten pravý čas na to zpozornět a pídit se po každém detailu a významu i roli každého uvedeného slova. Řešení je na konci.

Taje a krásy sklízení jahod

Jahoda je souplodí nažek na šťavnatém a zdužnatělém květním lůžku. Jde o ovoce s velmi vysokým obsahem vitaminu C, který je dokonce srovnatelný s citrusovými plody. Dalšími velmi přínosnými látkami jsou vitaminy A, B, E a mnohé organické kyseliny – kupříkladu jablečná, chininová, citrónová nebo šťavelová. Na běžném plodu jahody najdete až 200 semínek. A Kalifornie má na svědomí až 75 % úrody jahod v celých USA. Už jste našli chybu?

iZdroj fotografie: Se souhlasem Natalia Tylosova

Staří Římané – a nejspíš i další národy starověku – věřili, že jahody mají léčivé účinky. Vzhledem k tomu, co toto ovoce všechno obsahuje, to není chybný názor. Dalšími národy, které jedly jahody od pradávna, byli domorodí Indiáni. Pokud se chystáte si na těchto plodech pochutnat, oplachujte je vodou těsně před konzumací. Namočení výrazně urychlí jejich rozklad. Ve státě Delaware je dokonce v květnu jahodový týden a jde o každoroční slavnost.

Co jste nejspíš nevěděli o čaji

Říká se, že dobrý šálek čaje dokáže zlepšit a spravit skoro všechno, a nejspíš na tom něco bude. Čaj totiž obsahuje polyfenoly, základní antioxidanty, které pomáhají s opravou buněk. Díky tomu může tělo lépe bojovat s nejrůznějšími chorobami od rakoviny po cukrovku. A navzdory populárnímu názoru neplatí blahodárné účinky jen pro zelený čaj. Tyto látky obsahuje i ten černý, bílý nebo červený, takže je nezatracujte. A jaká je ta správná hodinka pro čaj?

iZdroj fotografie: Se souhlasem Natalia Tylosova

Na půl kilogramu hotového čaje padne víc jak 2 000 drobounkých lístečků. Obecně roste čaj divoce v některých oblastech Asie, ale dá se také pěstovat. Ten nejkvalitnější je z výše položených míst a ručně sbíraný. Některé plantáže jsou i v Americe, konkrétně na Havaji a na pobřeží Severní Karolíny. Čaj je taky mnohem bezpečnější, pokud jde o riziko předávkování kofeinem. Přítomnost antioxidantů totiž zpomaluje vstřebávání kofeinu, na rozdíl od kávy.

Několik zajímavostí o rybaření

Archeologové jsou toho názoru, že když lidé poprvé rybařili, chytali potravu jen pomocí rukou a sítí. Jenže je jen několik druhů ryb, které se dají ulovit právě tímto způsobem. Takže musel ke slovu přijít rybářský hák, tomu prvnímu se říkalo „gorge“. Byl to krátký kus dřeva, kamene nebo kosti, na obou stranách špičatý. Byl připevněn k lanu a házel se do vody s návnadou. Postupem času přišel háček zahnutý, vyrobený ze stejných materiálů. Co je na tomhle výjevu špatně?

iZdroj fotografie: Se souhlasem Natalia Tylosova

Zatím nejstarší rybářský hák, který byl kdy nalezen, byl vyroben ze skořápky šneka a je starý 23 000 let. První pruty pak byly pouze jednoduché tyče s provazem na konci. Ostatně kluci na vesnicích si takové dělávali i do nedávné doby. Ve starověku tyto pruty používali například v Egyptě nebo Číně. Pokud stále tápete, vězte, že jahody nerostou na vysokých keřích, hodinky nemají dvě devítky a ta ulovená ryba visící na háku postrádá ploutve.

Jak jste na tom? Našli jste chyby?

Zdroj: BrightSide

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Zobrazit další články