Naděje pro lidi trpící depresemi: Nová léčba spočívá v posílání magnetických pulsů do mozku. Byla úspěšná u 80 % účastníků

Studie Stanfordské univerzity se zabývá novým postupem pro léčbu depresí. Ten používá transkraniální magnetismus a ukázal se jako neobyčejně úspěšný.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Výsledkem byla úleva u 79 % lidí z dvojitě zaslepené skupiny 29 lidí. Tento postup byl použit už dříve, nová metoda je ovšem mnohem individuálnější a neinvazivní. Funguje přitom v otázce zmírnění těžkých depresí a poskytuje pacientům dlouhodobý pozitivní efekt. Tým vydal studii v The American Journal of Psychiatry. „Funguje dobře, funguje rychle a je neinvazivní,“ uvedl v prohlášení asistující profesor Nolan Williams.

Změna ve hře s depresemi

Metoda staví na již dobře známé a schválené léčbě pomocí stimulace zvané iTBS (intermittent theta-burst stimulation). Během tohoto procesu jsou do konkrétní části mozku cíleny magnetické pulsy. Nicméně tento zákrok je třeba provádět každý den po dobu šesti týdnů, léčba tedy trvá dlouho a výsledky se velmi liší případ od případu. Tým ze Stanfordu chtěl tuto metodu vylepšit a rozhodl se pulsy cílit mnohem přesněji podle konkrétních potřeb pacienta.

Zároveň došlo k navýšení počtu pulsů v jednotlivé „dávce“. Dochází tak k mnohem kratší léčbě, která zahrnuje 10 desetiminutových sezení s přestávkou v délce 50 minut. Tohle se děje po dobu 5 dní. Celkem 29 pacientů bylo rozděleno na dvě skupiny, kdy jedna dostávala přesně tyto pulsy (SNT), druhá placebo. Po pouhých 5 dnech léčení splňovalo 79 % pacientů, kteří obdrželi SNT, kritéria pro remisi, a tedy absenci deprese jako diagnózy.

Prakticky bleskové zlepšení

Ze 14 léčených pacientů jich 12 zaznamenalo zlepšení symptomů během 4 týdnů a 11 mohlo být dle standardů FDA vyhodnoceno jako bez projevů choroby. Stejného výsledku dosáhli pouze 2 pacienti (z celkových 15) z placebo skupiny. Objevilo se několik vedlejších efektů jako dočasná únava a bolesti hlavy. I tohle se však počítá jako vylepšení celkové terapie, jakmile se výsledky vztáhnou na větší skupinu případných pacientů.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jeden z pacientů uvedl, že tato terapie je obrovským úspěchem, na jaký čekal po desítky let. „V roce 1975 neměli léky ani stupeň pochopení, jaký mají dnes,“ uvedl 60letý Tommy Van Brocklin. Bylo mi řečeno, že se dost nesnažím. Fungoval jsem po celé ty roky, ale bylo to často opravdu složité.“ Během léčby zaznamenal Tommy obrovské zlepšení. „Třetí den se to zlomilo, cítil jsem se o moc lépe a už mi to vydrželo. Dokonce i lépe spím.“

Jak moc jste se během života setkali s depresemi?

Zdroj: IFLScience

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Zobrazit další články