Válka a eugenika: Nikola Tesla předpověděl na 21. století děsivé věci

Nikola Tesla předpověděl většinu věcí, které dnes považujeme za naprostou samozřejmost. V jedné zásadní věci se však spletl. Války nikdy neskončí.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Nikola Tesla patří mezi nejuznávanější vynálezce vůbec. Spousta věcí, které dnes považujeme za samozřejmé, existují právě díky němu a jeho vizionářským myšlenkám. Skutečnost, že v mnoha ohledech předběhl svou dobu, dokazují i jeho předpovědi, které na počátku 20. století zaznamenali reportéři z New York Times a Time Magazine. Mnohé z nich jsou až děsivě přesné.

Nikola Tesla předpověděl dnešní svět

Chytré telefony, bezdrátové připojení a nabíjení, bezpilotní automobily i chytré domácnosti. To, co se dnes stává všední realitou, bylo kdysi jen vzdáleným snem, kterým Nikola Tesla dalece předběhl svou dobu. Za svého života byl považován za blázna a pomatence, dnes se řadí mezi největší vynálezce a myslitele vůbec. Už před sto lety tak přišel s myšlenkou, že se lidstvo ve 21. století globálně propojí a bude schopné spolu komunikovat tváří v tvář i na velké vzdálenosti. Tento sen se stal realitou s příchodem prvních chytrých telefonů a možností online video hovorů.

Dále předpověděl, že bude lidstvo řídit své domácnosti pouhými hlasovými pokyny. Kromě toho dokázal už za svého života navrhnout zařízení, který by umožnilo částečné autonomní řízení automobilů. Právě proto nese jeho jméno společnost Elona Muska, která si klade za cíl tento sen v následujících dvou dekádách realizovat.

Nikola Tesla
iZdroj fotografie: Unknown author / Creative Commons / CC BY-SA
Nikola Tesla v mnohém předběhl svou dobu.

Upřednostnění eugeniky

Nikola Tesla předpokládal, že se lidé budou ve 21. století více zabývat eugenikou a způsoby, jak zajistit genetickou čistotu lidstva. Realitu této předpovědi můžeme pozorovat v rozvoji medicíny, která dnes dokáže detekovat různé genetické odchylky už před narozením dítěte a hraje velkou roli v moderní reprodukci. Zároveň lze tuto předpověď chápat také jako snahu o zdravý životní styl. Tesla údajně tvrdil, že se lidé budou mnohem více starat o svůj vzhled a zdraví a samovolně upustí od škodlivých látek, jako je káva, tabák nebo alkohol. Moderní fitness životní styl opět dokazuje, že se nemýlil.

Zbraň, která ukončí všechny války

I tahle předpověď se ukázala být pravdivá, i když asi v jiném smyslu, než si jí Nikola Tesla představoval. Tvrdil, že lidé vyvinou smrtící zbraň, která ukončí všechny války. Mocnosti, které budou danou zbraň mít, se neodváží vyvolat konflikt ze strachu, co by mohlo použití takové zbraně způsobit. Zbraň, kterou měl Nikola Tesla na mysli, si můžeme představit jako Hvězdu smrti z oblíbené série Hvězdných válek.

Tesla byl dlouhodobě fascinován egyptskými pyramidami a měl s nimi plány. Dokonce si postavil jednu vlastní

V dnešní realitě však poukazuje spíše na atomové bomby, kterými disponují různé velmoci světa a které podněcovaly závody ve zbrojení mezi Amerikou a Sověty v období studené války. Ačkoliv je vidina jaderného konfliktu pro všechny na světě odstrašující, nelze tvrdit, že by atomovky ukončily všechny války.

Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články