Nepříjemná vzpomínka na covid-19 u mužů. Onemocnění může mít vliv na potenci

Muži, kteří se zotavili z nákazy covidem, mohou mít nižší počet spermii. I když může jít pouze o dočasný stav, vyhlídka to není nijak lákavá.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Studie vědců z univerzity ve Florencii analyzovala vzorky spermatu od 43 mužů ve věku od 30ti do 65ti let, kteří se měsíc předtím zotavili z koronavirové nákazy. Zjistili, že 25 % těchto mužů mělo nižší počet spermií a skoro 20 % trpělo azoospermií, tedy celkovou absencí spermií v semenu. To je mnohem větší převaha tohoto postižení, než v celosvětové populaci, kde touto vadou trpí přibližně 1 % mužů.

Radikálně nižší množství

Kromě toho účastníci studie s vážným průběhem covidu, tedy ti, kteří byli přijati na jednotkách intenzivní péče, měli větší šanci na azoospermii po zotavení z infekce, ve srovnání s těmi, kteří prošli mírnějším průběhem nemoci. Nicméně výzkumníci zdůrazňují, že studie nedokazuje, že by koronavirus poškozoval sperma. Neví totiž, jaké byly počty spermií těchto mužů před jejich infekčním stavem, tudíž není možné stanovit, zda vůbec nastal pokles.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Všichni muži, u nichž byla zjištěna absence spermií, předtím zplodili děti, takže měli v minulosti aspoň nějaké aktivní spermie. Kromě toho není vyloučeno, že konkrétní medikamenty užívané během nákazy covidem-19 mohly mít také dopad na množství spermií – antivirotika, antibiotika nebo kortikosteroidy. Stejně tak mohla mít efekt předchozí nemocnost, ke které se covid jen přidal. Čím více nemocí, tím logicky větší dopad na tělesnou kondici.

Nemusí to souviset přímo s covidem

Vědci se shodují v tom, že tento fenomén nemusí být nutně spojený přímo s nemocí covid-19. Je větší pravděpodobnost, že za nízký počet spermií mohou předchozí choroby či intenzivní péče během infekce koronavirem. Dotyční musí být sledováni minimálně po dobu 90ti dnů od zotavení z infekce kvůli zjištění, zda tento fenomén trvá delší dobu, protože spermiím trvá několik měsíců, než plně dospějí.

iZdroj fotografie: Pixabay

Existuje ovšem důvod pro domněnku, že covid může ovlivnit produkci spermií. Buňky ve varlatech mají totiž vysoký podíl ACE2 receptoru, který koronaviru dovoluje do buněk vstoupit. Nicméně jen několik studií se věnovalo právě jeho výskytu ve spermatu od mužů, kteří byli na virus pozitivně testováni. Někde byl koronavirus nalezen, ale ne u všech takových pacientů, ať už během infekce nebo rekonvalescence.

Zdroj: Livescience

Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Zobrazit další články