Kdo má největší armády na světě: O jejich síle nerozhoduje pouze počet vojáků. To je jenom jednou z podmínek

Nějaký druh armády mají téměř všechny státy světa. Pro některé vlády patří ozbrojené složky k velkým prioritám, jinde jsou však spíše opomíjené.

i Zdroj fotografie: Kancelář prezidenta Ruské federace / Creative Commons / CC BY
                   

Bránit své území patří k těm nejzákladnějším povinnostem států, proto si většina z nich pořizuje vlastní ozbrojené síly. Jejich velikost se liší v závislosti na tom, jak veliká je populace dané země, ale ne vždy to platí. Existují totiž i silně militarizované státy, které udržují silné armády i při nízkém počtu obyvatel. Ovšem velká armáda neznamená nutně ta nejsilnější, protože záleží i na jejím výcviku a výzbroji. Toto jsou ty největší armády na světě.

Téměř půl milionu je velký počet

K tomu, aby se do seznamu největších armád na světě nějaká země dostala, stačí mít dokonce méně než půl milionu vojáků v aktivní službě. Třeba Saúdská Arábie má 480 tisíc členů vojenského personálu v aktivní službě a patří jí desáté místo. Hned za ní je Vietnam, kde je oficiální počet aktivních vojáků o 2 500 osob větší. Je ale třeba dodat, že země má kolem 99 milionů obyvatel, což je téměř třikrát tolik než v případě ropné velmoci.

Saúdská Arábie potřebuje velikou armádu i kvůli svému největšímu soupeři v oblasti Perského zálivu, kterým je Írán. Ten disponuje armádními silami o celkové síle 525 tisíc aktivních vojáků a přes 300 tisíc jich má v záloze. Sedmá Jižní Korea se zase musí neustále připravovat na střet se svým severním sousedem, se kterým je oficiálně ve válečném stavu. Aktivních má 600 tisíc vojáků a přes tři miliony jich je v záloze. Zde ale platí, že její výzbroj je mnohem modernější než v případě Severní Koreji.

Neustálé přípravy na válku

Velkému riziku války čelí i Pákistán, který se opakovaně střetl s Indií – ta se ostatně v žebříčku ještě objeví. Pákistán disponuje 654 tisíci aktivních vojáků a více než půlmilionovou zálohou. Páté je v počtu aktivních vojáků Rusko, které je první zemí s více než milionem vojáků, konkrétně jich je 1,014 milionu a dva miliony jsou v záloze. Že to s těmito čísly není tak jednoduché, o tom svědčí válka na Ukrajině. Zde se ukazuje, že ruská armáda má vlastně nedostatek živé síly, pokud nemůže mobilizovat a využít vojáky základní služby.

iZdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA

O Severní Koreji již byla řeč, její aktivní vojenský personál čítá 1,3 milionu osob, což je na zemi s pouhými 26 miliony obyvatel obrovské číslo. Vše je vyváženo většinou velmi archaickou výzbrojí. Za nejsilnější, ale ne nejpočetnější armádu světa bývá označována ta americká. V aktivní službě je 1,4 milionu vojáků a ze zálohy jich může být rychle povoláno více než půl milionu. Mají moderní výzbroj a dobrý výcvik.

Silnou armádu potřebuje i Indie s 1,445 miliony vojáků a více než milionem záložníků. Již jsme psali o napětí, které vládne mezi ní a Pákistánem. Navíc napjaté vztahy má i kvůli pohraničním sporům s Čínou. Tato nejlidnatější země světa má i největší ozbrojené síly, které mají jako jediné na světě v aktivní službě přes dva miliony vojáků, konkrétně 2,185 milionu. Přes půl milionu dalších mužů a žen pak v případě potřeby čeká v záloze.

Jak by se podle vás změnil žebříček armád, kdyby se posuzovala síla?

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kouzlo rybího tuku: Kromě jiného zvětšuje prsa a snižuje riziko srdečních onemocnění. Má vliv i na oči a motoriku
Události247.cz
Události247.cz
Putin reaguje na západní pomoc: Rusové použijí ty nejpokročilejší zbraně
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Na Ukrajině umírají i Američané s nejlepším výcvikem: dohromady přitom čítá legie zahraničních „žoldnéřů“ přes 60 000 vojáků
adbz.cz
adbz.cz
Tablety do myčky zatočí se špínou v celém domě. Dá se s nimi vyčistit trouba, záchod, pračka i sprcha