Kdo má největší armády na světě: O jejich síle nerozhoduje pouze počet vojáků. To je jenom jednou z podmínek

Nějaký druh armády mají téměř všechny státy světa. Pro některé vlády patří ozbrojené složky k velkým prioritám, jinde jsou však spíše opomíjené.

i Zdroj fotografie: Kancelář prezidenta Ruské federace / Creative Commons / CC BY
                   

Bránit své území patří k těm nejzákladnějším povinnostem států, proto si většina z nich pořizuje vlastní ozbrojené síly. Jejich velikost se liší v závislosti na tom, jak veliká je populace dané země, ale ne vždy to platí. Existují totiž i silně militarizované státy, které udržují silné armády i při nízkém počtu obyvatel. Ovšem velká armáda neznamená nutně ta nejsilnější, protože záleží i na jejím výcviku a výzbroji. Toto jsou ty největší armády na světě.

Téměř půl milionu je velký počet

K tomu, aby se do seznamu největších armád na světě nějaká země dostala, stačí mít dokonce méně než půl milionu vojáků v aktivní službě. Třeba Saúdská Arábie má 480 tisíc členů vojenského personálu v aktivní službě a patří jí desáté místo. Hned za ní je Vietnam, kde je oficiální počet aktivních vojáků o 2 500 osob větší. Je ale třeba dodat, že země má kolem 99 milionů obyvatel, což je téměř třikrát tolik než v případě ropné velmoci.

Saúdská Arábie potřebuje velikou armádu i kvůli svému největšímu soupeři v oblasti Perského zálivu, kterým je Írán. Ten disponuje armádními silami o celkové síle 525 tisíc aktivních vojáků a přes 300 tisíc jich má v záloze. Sedmá Jižní Korea se zase musí neustále připravovat na střet se svým severním sousedem, se kterým je oficiálně ve válečném stavu. Aktivních má 600 tisíc vojáků a přes tři miliony jich je v záloze. Zde ale platí, že její výzbroj je mnohem modernější než v případě Severní Koreji.

Neustálé přípravy na válku

Velkému riziku války čelí i Pákistán, který se opakovaně střetl s Indií – ta se ostatně v žebříčku ještě objeví. Pákistán disponuje 654 tisíci aktivních vojáků a více než půlmilionovou zálohou. Páté je v počtu aktivních vojáků Rusko, které je první zemí s více než milionem vojáků, konkrétně jich je 1,014 milionu a dva miliony jsou v záloze. Že to s těmito čísly není tak jednoduché, o tom svědčí válka na Ukrajině. Zde se ukazuje, že ruská armáda má vlastně nedostatek živé síly, pokud nemůže mobilizovat a využít vojáky základní služby.

iZdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA

O Severní Koreji již byla řeč, její aktivní vojenský personál čítá 1,3 milionu osob, což je na zemi s pouhými 26 miliony obyvatel obrovské číslo. Vše je vyváženo většinou velmi archaickou výzbrojí. Za nejsilnější, ale ne nejpočetnější armádu světa bývá označována ta americká. V aktivní službě je 1,4 milionu vojáků a ze zálohy jich může být rychle povoláno více než půl milionu. Mají moderní výzbroj a dobrý výcvik.

Silnou armádu potřebuje i Indie s 1,445 miliony vojáků a více než milionem záložníků. Již jsme psali o napětí, které vládne mezi ní a Pákistánem. Navíc napjaté vztahy má i kvůli pohraničním sporům s Čínou. Tato nejlidnatější země světa má i největší ozbrojené síly, které mají jako jediné na světě v aktivní službě přes dva miliony vojáků, konkrétně 2,185 milionu. Přes půl milionu dalších mužů a žen pak v případě potřeby čeká v záloze.

Jak by se podle vás změnil žebříček armád, kdyby se posuzovala síla?

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články