Nejpodivnější triky, kterými si s námi náš mozek hraje, aniž bychom si to vůbec uvědomovali. Čím se vás snaží obalamutit?

O mozku panuje mnoho mýtů a nepřesností. A pravdou je, že nás v mnoha ohledech vodí za nos, aniž jsme si toho vědomi.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Možná jste slyšeli to, že přece využíváme jen 10 % naší mozkové kapacity. Pravdou je, že se jedná o mýtus a celý nás mozek je neustále aktivní. A ve spánku dokonce ještě víc, než během celého dne. Kromě toho s námi často nehraje čistou hru a umí nás dokonale oklamat. Prvním takovým klamem je tzv. Forefův nebo také Barnumův efekt. Je pojmenován po majiteli cirkusu a mistru manipulace, často ho také využívají jasnovidci.

Osobní, ale zcela obecné

K tomuto efektu dochází v momentě, kdy slyšíme naprosto obecnou informaci, ale máme tendenci vztahovat ji na sebe. Tohoto efektu velmi využívají horoskopy, vykladači karet a další osoby, vyskytuje se také v online testech osobností. Dalším projevem je tzv. iluze průhlednosti. Cítíme například hněv nebo jiné silné emoce a máme sklon si myslet, že to musí každý poznat. Třeba úzkostní lidé si během veřejného projevu myslí, že jejich nervozitu vidí všichni.

iZdroj fotografie: Pixabay

Realita je ovšem taková, že naše vnitřní pochody nikdo nepostřehne. Velmi zrádným fenoménem je „freudovské přeřeknutí“. Stalo se vám někdy, že jste chtěli říct něco naprosto normálního, ale do proslovu se vám přimotalo něco, co jste vůbec nechtěli vyslovit? Ideálně něco spojeného se sexem? Tyto myšlenky máme v podvědomí všichni, jenže občas podvědomí pronikne do skutečného projevu. Pak se to často projeví během řeči nebo psaní.

Heuristika dostupnosti

Náš mozek si rád věci usnadňuje a toto je jedna z myšlenkových zkratek. Vyskytuje se hlavně tehdy, když zkoumáme nějakou skutečnost, událost nebo jev, a ovlivňuje naše rozhodování. Dáváme totiž přednost informacím, které si dobře vybavujeme, a tudíž k nim máme silnější vztah. Například módní věci vídáme častěji, takže v nich můžeme nalézt zalíbení bez ohledu na reálnou výhodnost. Tento proces přitom ohrožuje skutečné racionální rozhodování.

iZdroj fotografie: Pixabay

Velmi vyčerpávajícím jevem je tzv. zbytková pozornost. Máte někdy pocit, že váš mozek „mele“ z posledního už během dne, i když jste toho ještě moc neudělali? Problém je, pokud když věci reálně nedokončíme, má náš mozek tendenci se k nim neustále vracet. To ho nutí do neustálého multitaskingu, který ho vyčerpává. Pokud máte na den naplánovány nějaké úkoly, zpracujte je postupně a skutečně je dokončete. Pak si mozek oddychne.

Zdroj: BrightSide

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Zobrazit další články