Někteří lidé milují své domácí mazlíčky natolik, že nesnesou pohled na utrpení zvířat. Útok na člověka jim ale nevadí, patříte mezi ně?

Určitě znáte i ve svém okolí někoho, kdo považuje svého psa či kočku doslova za člena rodiny. Většina lidí obecně nese utrpení zvířat velmi těžce.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vědci se v nové studii do tohoto fenoménu ponořili hlouběji. Zjistili přitom, že někteří lidé cítí mnohem více propojení a soucitu právě se psy nebo jinými zvířaty než s ostatními lidmi. Tohle je velmi patrné hlavně v situacích, kdy byl člověk zneužíván, týrán nebo prošel během života jinými traumaty. Tým se snažil například srovnat to, jestli lidé reagují více na týrání zvířat nebo na ubližování jiným lidem.

Zvířata kontra lidský druh

Podle dosavadních teorií hraje při reakcích na týrání hlavní roli věk oběti. Badatelé ovšem zjistili, že druh oběti – tedy zvíře nebo člověk – byl také masivně určujícím faktorem při reakci na takové chování. Pro porozumění tomuto fenoménu sledoval tým 240 studentů. Ti měli vyjádřit svůj postoj a empatii právě během nezvyklých situací, kdy byl pálkou bit dospělý člověk nebo dítě, případně štěně nebo dospělý pes. Situace byly podány formou falešných denních zpráv.

iZdroj fotografie: Pixabay

Osoby, které četly zprávy o bití dětí, štěňat nebo dospělých psů, vyjadřovaly mnohem více vzteku a soucitu, než když se jednalo o útok na dospělého člověka. Vychází z toho celkem jasně, že lidé jsou mnohem více emočně zasažení utrpením zvířat než utrpením lidí. V případě lidí se tomuto blíží jen ublížení dítěti. Dospělý člověk je považován za terč schopný vlastní obrany. Zvířata ani děti se adekvátně bránit nemohou.

Věk oběti má rozhodující vliv na reakci

Výsledek studie také potvrdil, že věk poškozeného ovlivňuje reakci nejvíce. Pokud jde o zvířata jakéhokoli druhu, věk nehraje tolik roli. Situace s útokem na osobu nebo zvíře rozezlí lidi mnohem více, kdykoli se oběť nemůže nijak bránit. Ani v tomto případě však nelze generalizovat, někteří majitelé domácích mazlíčků, u nichž bychom lásku ke zvířatům předpokládali, nemusí prokazovat stejnou empatii všem živočišným druhům.

iZdroj fotografie: Pixabay

Postoje ke zvířatům se totiž velmi liší člověk od člověka a může se tu objevovat i značné množství protimluvů nebo nevyjasněných postojů. Někteří lidé dávají také přednost zvířecí společnosti jednoduše proto, že zvířata na rozdíl od lidí nic nepředstírají. Pokud někoho mají ráda, dají to jasně najevo, stejně jako nepřátelství. Umí vyjádřit vděk, umí komunikovat a umí být čistými přáteli člověka po celý život.

Zdroj: BrightSide

Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Zobrazit další články