Co jsou ty podivné plovoucí skvrny před očima? V malém množství je to banalita, ve větším se jedná o akutní problém

Možná už jste také zažili to, že se vám do zorného pole dostaly podivné podlouhlé mžitky. Mohou vypadat jako červíci nebo záběr na bakterie v mikroskopu.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Ačkoli váš zrak nijak neruší a po nějaké době zmizí, při jejich objevení nejspíš zpozorníte. Vidíte je s otevřenýma i zavřenýma očima a kladete si otázku, co jejich přítomnost znamená. Jsme přirozeně zvědaví na nové věci, o kterých nic nevíme. Jestli se v tomto stavu poznáváte, nejste rozhodně sami. Poměrně velké skupině lidí se stává, že mají mžitky před očima po dlouhém pohledu na něco opravdu světlého. Například sníh nebo bílou obrazovku, říká optometristka Ann Marie Griff.

Jev, se kterým se setkává skoro každý

Když pak odvrátíte zrak někam do tmavšího prostředí, je to, jako kdyby vám tam původní obraz zůstal. To samé při pohledu na slunce. Jistá je jedna věc. Asi 76 % lidí bez jakéhokoli zrakového postižení zažívá jev zvaný zákal sklivce. Medicína mu latinsky říká muscae volitantes, což v překladu velmi trefně znamená „létající mouchy“. Nejedná se však o hmyz ani žádnou optickou iluzi a není na vině ani prudké světlo v našem okolí.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Proč se tedy tyto skvrny objevují a co se s nimi dá dělat? Malé flíčky často podlouhlého tvaru, které se nám někdy pohybují před očima, jsou příznakem prostého stárnutí. Většina lidí je zažívá až po 50. narozeninách. Většinou se nejedná o nic nebezpečného, někdy může jít ale o příznak poměrně vážných stavů. V takových případech se to týká hlavně problémů se sítnicí, případně krvácení do oka. V zásadě se vše odvíjí od toho, v jaké situaci jste se s jevem setkali.

Tvary, flíčky a světlo v oku

Malé, tmavé skvrny, které vypadají jako kousky nití nebo tečky ve vidění. Měnící se tvary, které zůstávají na sítnici a pohybují se s vaším zrakem. Tvary pohybující se dolů nebo do stran směrem z vašeho dohledu. Fleky, které se jeví ostřejší na světlém pozadí či v jasně osvětleném prostoru. Jak stárneme, dochází k postupnému zmenšování rosolovité hmoty uvnitř naší oční bulvy. Ve sklivci se pak tvoří uzliny či drobné provázky.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jakmile do oka vstoupí světlo, tyto vnitřní tvary vrhají na sítnici stíny, které pak vidíte jako tyto plovoucí flíčky. Ve valné většině případů není třeba žádného zákroku. „Postupem času dojde k rozpuštění, případně si na ně zvyknete a nevnímáte je,“ uvádí Dr. Shameema Skider, profesorka z Johns Hopkins University. Jsou-li však s nimi spojeny problémy s viděním, není od věci vyzkoušet některé druhy léčby. Skvrny pak mohou trvale zmizet.

Když jde o něco vážnějšího

„Při drobné trhlině nebo odchlípnutí mohou snadno prasknout drobné cévy. V očích se tak nalézají kapičky krve a způsobují přesně tohle,“ upozorňuje Skider. Pak se setkáte s „rojem včel“ či přímo hejnem takových teček. Výraznější natržení sítnice nebo oddělení od zadní části oka vyžaduje okamžitou oční pohotovost. Při absenci profesionálního zákroku hrozí postiženému slepota. Dalšími možnostmi jsou poranění nebo oční infekce.

Při stavech, jako je cukrovka nebo vysoký krevní tlak, se stává, že jsou cévy v oku oslabené. Krev pak může po kapkách prosakovat do sklivce a vytváří malé tečky nebo pruhy. K lékaři se vypravte tehdy, pokud u vás dochází k postupnému zhoršení zraku. Známkou poškozené sítnice může být také shluk blikajících světel, bolest či zarudnutí očí. Pokud tedy mžitky nejsou občasná, ale pravidelná záležitost, rozhodně je nepodceňujte.

Od čeho všeho míváte před očima podobné mžitky?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Zobrazit další články