Rostou po holení chlupy rychleji a tmavší? Experti uvádí na pravou míru 5 populárních mýtů a omylů

Holení, voskování a další metody odstranění ochlupení mají svoje vlastní okruhy polopravd a mýtů. Je načase uvést aspoň několik z nich na pravou míru.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Někdy od roku 3000 před Kristem jsme začali vymýšlet cesty, jak odstranit ochlupení považované za nevzhledné. Celá tato ceremonie je s námi tedy už nějakou dobu. Pokud se to týká i vás, možná si někdy říkáte, jestli jsou tyto zavedené postupy opravdu tak efektivní. Nebo jestli, chraň pánbůh, nedělají všechno jen horší. Ať už vás zajímá holení, vosk nebo jiné metody, tady je několik mýtů ohledně růstu chloupků uvedených na pravou míru.

Holení způsobuje, že chlupy budou tmavší a tvrdší

Není to pravda, a když se nad tím zamyslíte, dává to smysl. „Pokud by to platilo, každý plešatějící muž by se neustále holil, aby mu vlasy opět narostly,“ uvádí Joie Tavernise. „Když se holíte, jen zastřihujete chlupy, takže to nemá žádný vliv na jejich kořínky. Síla a odstín jsou dány geneticky,“ uvádí dermatolog Michael Jacobs. Jeho kolegyně Rebecca Marcus souhlasí. „Holení odstraňuju část chlupu nad povrchem kůže a nemá žádný vliv na folikuly, z nichž chlupy rostou.“

Při častém holení rostou chlupy rychleji

Tohle je svým způsobem pravda. Při voskování vytrháváte celý chlup z kořínku, takže mu opětovný růst bude trvat trochu déle. Ovšem během holení začíná růst nového chlupu prakticky okamžitě a na úrovni kůže. Podle konkrétního člověka mohou výsledky holení vydržet dva až sedm dní,“ uvádí Jacobs. Marcus dodává: „Voskování by mělo vydržet asi tři až čtyři týdny.“

Holení vede k zarůstání chloupků

Jde o situaci typu „ano, ale“. Podle Jacobse existují i při holení způsoby, jak zarůstání předejít. „Použití čistícího peelingu před samotným holením může odstranit nahromaděné mrtvé kožní buňky, což zabrání vzniku zarůstajících chloupků.“ Stejně tak se může osvědčit použití správného krému na holení nebo gelu před a po proceduře. Tyto prostředky vás také zbaví následujících komplikací, jako je podráždění kůže, svědění nebo zarudnutí.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Všechny části těla jsou si rovny

Není to pravda. Rozhodně stojí za úvahu změnit metodu odstranění chloupků v závislosti na oblasti, kterou chcete ošetřit. Ochlupení v podpaží a kolem klína roste rychleji než to na tváři, hlavě, rukou nebo nohách,“ vysvětluje Tavernise. „Při vědomí této okolnosti bude na těchto místech účinnější vosk, protože vydrží déle. Holení je ideální pro nohy a ruce, dermaplaning je nejlepší pro obličej.“ Jde o metodu holení tváře pomocí zvláštní čepele.

Voskování redukuje celkový počet chloupků

Tady není odpověď až tak jasná. „Při dlouhodobém používání může použití vosku snížit počet chlupů, tedy ve srovnání s holením,“ uvádí Jacobs. „Chlupy budou opětovně růst méně a efekt vosku vydrží delší dobu.“ Dle Marcuse to ale záleží na dalších okolnostech. „Ačkoli vosk může dlouhodobě chloupky redukovat, není to dané. Jediný jistý způsob trvalé redukce chloupků je pomocí laseru nebo dalších důkladnějších metod,“ dodává.

Jaký způsob volíte při holení vy?

Zdroj: Huffpost

Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Zobrazit další články