Praváci a leváci – jaký je mezi nimi rozdíl? A znamená to, že dominuje daná mozková hemisféra?

Názor mnoha lidí je, že dominantní hemisféra určuje vaše myšlení: buď myslíte logicky, nebo kreativně. Věda ovšem říká něco kapku jiného.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Jedná se však o velmi zajetý mýtus, opakované vědecké analýzy jasně potvrzují, že všichni používáme obě poloviny mozku. Stereotypy spojené s dominancí levé či pravé mozkové hemisféry ovšem přetrvávají a nadále vzbuzují naši zvědavost. Lidský mozek je rozdělen na dvě samostatné hemisféry spojené tzv. mozkovým trámem či kalózním tělesem (corpus callosum). A obě tyto hemisféry vykazují dokonale symetrickou strukturu funkcí.

Srovnání, které nepřineslo žádný důkaz

V roce 2013 zveřejnili vědci z University of Utah výsledky masivního dvouletého výzkumu obou těchto hemisfér. A jednoduše nenašli žádné důkazy o výrazných rozdílech v převaze levé či pravé. Výzkumu se přitom účastnilo několik tisíc lidí ve věku od 7 do 29 let. Badatelé důkladně zkoumali snímky z magnetické rezonance. Především pak aktivitu 7 000 oblastí mozku a nervová spojení těchto oblastí a jejich vzájemné propojení.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Došli pak k závěru, že neexistuje důkaz, že by mozek používal jednu svou hemisféru více než druhou. Ve skutečnosti jsou totiž mozkové hemisféry silně propojeny a ve veškerých úkonech a procesech se navzájem podporují. Onen mozkový trámec, který toto dovoluje, je gigantická informační dálnice. Ať už tedy vykonáváte zcela logickou, nebo naopak jasně kreativní činnost, dostáváte totožné množství informací z obou hemisfér najednou.

V každé polovině je určitá část celku

Kupříkladu jazyk je často připisován levé hemisféře, pravá ovšem dovoluje chápat jeho kontext. Levá strana zase zpracovává matematické rovnice, ovšem pravá pomáhá se srovnáním a hrubými odhady propočtů. Obecné povahové rysy, individuální preference, způsob myšlení a další úrovně inteligence pak naprosto nezávisí na tom, zda jste levák nebo pravák. Nabízí se ovšem otázka, odkud se vlastně mýtus rozdělení hemisfér vzal.

Může za to špatný výklad práce nositele Nobelovy ceny Rogera Sperryho z 60. let minulého století. Sperry studoval pacienty trpící epilepsií, kteří byli léčeni chirurgickým zákrokem. Vyšlo najevo, že přerušení mozkového trámu vede k redukci epileptických záchvatů. Zároveň si ovšem obě strany nemohly předávat informace a docházelo k velmi děsivým a podivným následkům tohoto zákroku. Dotyční nedokázali provádět zcela základní věci.

Vím to, nemůžu to vyslovit

Pacientům bylo pak například vloženo do ruky jablko, přičemž měli zavázané oči. Sdělili, že naprosto jasně ví, co mají v ruce, ale nedokáží to slovo formulovat. Bylo tedy usouzeno, že jazyk je v jedné z hemisfér. Od toho byl už jen krok ke špatnému výkladu, že různé složky myšlení (čísla, obrazy, barvy, zvuky) se soustředí na různých stranách či v různých místech mozku. Ovšem – slovy MUDr. Koukolíka – „Mozek nemá místečka, ale funkční systémy, funkční sítě.“

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud tříměsíčnímu miminku odeberete celou hemisféru, vývoj to zásadně neovlivní a mozek se postupně adaptuje na samostatnou práci. U leváků proto dominuje nikoli jedna hemisféra, ale určité dovednosti. Lidé s analytickým myšlením mohou být kreativní a i leváci bývají dobří v matematice. Každý člověk používá svůj mozek holisticky, tedy kompletně a na 100 %. A to bez ohledu na to, zda jde o analyticky nebo umělecky založeného jedince.

Jaké sady dovedností u vás převažují?

Zdroj: Science

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Zobrazit další články