Jsou chytřejší muži nebo ženy? Výsledky nové studie hovoří jasně, ovšem veřejné mínění zatím zůstává stejné

Pracovní nasazení mají dle mnohých názorů daleko lepší a větší muži, než ženy. Vědci tedy provedli výzkum, jehož výsledky udiví mnoho z vás.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Většina dívek možná nepřevyšuje chlapce svou výškou, avšak v mnoha ohledech jsou bystřejší. Oproti chlapcům dominují ve čtení a porozumění textu, matematice a přírodních vědách. Tato nedávná studie je v rozporu s veřejným míněním, které většinou zmiňuje, že chlapci jsou ti chytřejší. Toto téma je pro veřejnost velice diskutabilní, studie ScienceDaily ale hovoří za sebe.

Ženy jsou v některých aspektech omezovány

Nadvláda žen v těchto ohledech byla dosažena i v zemích, kde jsou práva žen výrazně omezována. Už ve věku 15 let jsou ve výše zmíněných předmětech dívky před chlapci. A to bez ohledu na politické, ekonomické nebo sociální faktory. Toto tvrzení uvedl americký profesor psychologie David Geary, který přispěl k tiskové zprávě instituce. V 70 procentech zkoumaných zemí bylo zjištěno, že dívky jsou ve všeobecném vzdělávání lepší.

Země, kde si vedli chlapci lépe

Výsledky chlapců byly lepší pouze ve třech zkoumaných zemích či regionech. Jedná se o Kolumbii, Kostariku a Himáčalpradéš v Indii. Genderová rovnost byla pozorována ve Spojených státech amerických a v Anglii. Tam, kde je emancipace stále v plenkách, jako například v Jordánsku, Kataru nebo Emirátech, dívky výrazně předčily chlapce. Tyto výsledky byly zveřejněny v posledním časopise Intelligence.

Generace studentů je na tom podobně

V přetrvávajících genderových předsudcích jsou muži stále vnímáni jako intelektuálně nadřazenější. Tento fakt staví ženy do horší situace ohledně hledání práce. Většinou se jedná o obory jako je fyzika nebo inženýrství. Byť jsou studentky promované na určitý titul, muži stejně dostávají v dané práci většinou přednost. Nastalo mnoho bojů proti takovým předsudkům, bohužel se s nimi setkáváme dodnes.

iZdroj fotografie: Unsplash

Ženy a muži měli přibližně stejnou pravděpodobnost, že budou doporučováni pro práci, která klade důraz na motivaci a úsilí. Ženy dopadly hůře, pokud šlo o oblasti vyžadující vysoké IQ. Něžné pohlaví je tak opět opomenuto, když zaměstnavatelé chtějí „chytré“ pracovníky. Nebo v případě, že potřebují pomoci s intelektuálními úkoly. Taková je dnešní doba, avšak spousta lidí nežije podle předsudků, ale činů.

Jaký máte názor na opomíjení žen v práci?

Zdroj: ScienceDaily

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Zobrazit další články