Babičkovská metoda: „Nemoc se musí vypotit!“ Jak je to ve skutečnosti a je vhodné použít saunu? Odpověď leckoho překvapí

Když vás potká nachlazení nebo dokonce chřipka, je tradiční radou nemoc vypotit. Nejde nutně o postup podložený vědou, lidové recepty tuto ambici ani nemají.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Tzv. babské rady spoléhají především na shromážděnou moudrost nespočtu předchozích generací. Pokud je to ale pravda a vypocení bude na chřipku nebo nastuzení skutečně pomáhat, pak zní návštěva sauny jako velmi logický krok, ne? Možná to tak úplně není. Ještě než se pustíme do hledání správného řešení, udělejme krok zpátky. Je totiž potřeba rozebrat a trochu i připomenout, co se při nachlazení nebo chřipce děje.

Nachlazení nás chytá pravidelně

Běžné nachlazení je stav těla, který každého z nás potká minimálně několikrát do roka. Je to virová infekce, kterou může mít na svědomí více jak 200 různých virových kmenů. Spadají sem rhinoviry, adenoviry, enteroviry a také koronaviry. Protože nachlazení způsobuje tolik různých virů, neexistuje proti němu vakcína. Na covid-19 ano, protože jde o jednu konkrétní skupinu. Stejně tak nelze nachlazení léčit antibiotiky – ta zabíjejí bakterie.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Symptomy běžného nachlazení zahrnují kašel, škrábání v krku, rýmu, kýchání, bolesti hlavy a horečku nebo zvýšenou teplotu. Chřipka je jiný typ nákazy pocházející z chřipkového viru. Protože jde o jeden typ viru, je možné se proti ní očkovat. Vakcínu je ovšem potřeba každý rok upravit podle momentálně neběžnějšího kmenu, který je v oběhu. Očkování je v nabídce praktického lékaře. Symptomy chřipky a nachlazení jsou si podobné.

Chřipka je vážnější, symptomy podobné

U chřipky se, pravda, přidává více únava a také bolesti svalů. Chřipka je obecně vážnější záležitost a je rizikovější pro citlivější skupiny. To jsou například senioři, lidé s chronickými chorobami nebo slabým a jinak narušeným imunitním systémem. Chřipku nelze léčit antibiotiky, protože ji způsobuje virus, nikoli bakterie. Jak si tedy nejlépe pomoci od chřipky? Stejně jako není vakcína proti nachlazení, není jasný „lék“ proti chřipce.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Mnoho lidí se domnívá, že každý lidový lék musí být do určité míry účinný, když na něj spoléhalo tolik lidí. Když přijde na chřipku, dostáváme horečku, při které se potíme. Jakmile se vypotíme, uleví se nám, takže za tu úlevu může pocení. Co ale věda říká o vypocení nachlazení? Pocení je přirozenou cestou, jak se naše tělo ochlazuje. Nicméně 99 % potu je voda a malinko soli či proteinů. Nevypotíte nikdy žádné toxiny ani viry.

Příčina, následek a vedlejší efekty

Když se při chřipce nebo nachlazení objeví horečka, naše tělo jednoduše zvyšuje teplotu, aby umělo s viry lépe bojovat. Pocení je jen vedlejším efektem této teploty, není ovšem součástí mechanismu boje organismu s danou nemocí. Jakmile začne tělo vítězit, horečka pomine, pocení taky a cítíte se lépe. Je pochopitelné si pomyslet, že jste „vypotili“ chřipku, jenže vaše tělo se ve skutečnosti jen tímto procesem vrací do svého normálního stavu.

Umělé ohřátí těla tedy nijak nepomůže, protože pocení není samotný léčebný proces, jen jeho vedlejší efekt. Sauna může věci dokonce zhoršit, protože v ní během pocení ztrácíte hodně tekutin. A během chřipky je potřebujeme hodně doplňovat. Jejich nedostatek způsobí, že se budete cítit ještě hůř, a navíc omezíte přirozenou dovednost organismu bojovat s nákazou. Zvolíte-li navíc veřejnou saunu, velmi snadno nakazíte ještě někoho dalšího.

Jaké jsou vaše zkušenosti s vypocením při nemoci?

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Zobrazit další články