Jak margarín působí na naše zdraví a dokáže nahradit klasické máslo? Mimo jiné ovlivňuje hladinu cholesterolu

Panuje obecný názor, že olivový olej a máslo jsou zdravější než margarín. Odborníci na margarín mají vlastní názory, přečtěte si jaké.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Moderní margarín už je podle nich pro naše zdraví bezpečný a dokonce mu prospívá. Pomáhá nám kontrolovat hladinu cholesterolu a také varuje před infarktem či mrtvicí. Je tomu ale skutečně tak? Sociologická firma TNS Emor provedla během letošního února průzkum mezi obyvateli Estonska. Cílem bylo zjistit hlavní předsudky týkající se jídla a také výběru potravin. Jak se Estonci v tomto potravinovém průzkumu projevili?

Stravovací návyky a preference

Ukázalo se, že obyvatelé Estonska – což bylo 79 % respondentů – dobře vědí, že vysoký cholesterol je jednou z příčin kardiovaskulárních chorob. Jen čtvrtina z nich si však ročně kontroluje jeho hladinu v krvi. Mnozí – konkrétně 34 % – to neprovedli ani jednou. Jen 20 % respondentů přitom uvedlo, že zdravé stravování považují za velmi důležité. Potraviny si podle svých tvrzení vybírali pečlivě podle jejich benefitů.

Většina (konkrétně 55 %) s jejich názorem souhlasí, ovšem ne vždy takto přemýšlí přímo během nákupů. Je pro ně podstatná v první řadě chuť toho, co jedí. Zbývajících 20 % pak nejspíš o správné výživě, kvalitě potravin či vlastním zdraví vůbec neuvažuje. Většina dotazovaných konzumovala živočišné tuky (mimo maso) několikrát týdně. Muži je přitom jedí více, než ženy. V největší oblibě jsou pak u lidí ve věku 15–34 let.

Od živočišných k rostlinným

Lékaři i další experti na výživu stále častěji doporučují živočišné tuky omezit. Hlavně ty v sýrech, másle a mléce a nahradit je právě potravinami s rostlinnými tuky jako je margarín. Ovšem 66 % obyvatel Estonska do svého jídelníčku raději zařadí olivový olej. To není překvapení, protože rostlinné ruky v olivách, řepce, slunečnici, pistáciích, lískových oříšcích a mnoha dalších potravinách jsou našemu zdraví velmi prospěšné.

iZdroj fotografie: Pxhere

Rostlinné ruky pomáhají udržovat pružnou pokožku i hedvábné vlasy. Jsou také nezbytné pro normální způsob vstřebávání vitaminů A, D a E i některých minerálů. Vědci po celém světě přitom už dlouho hledají způsoby, jak dosáhnout u lidí zdravějšího stravování. Bezprostředním cílem je pak výroba nových potravin, které lidem pomohou ke konzumaci více užitečných a potřebných prvků. Díky tomu se mají vyhnout zdravotním problémům.

Moderní a kvalitní margaríny

Průzkumy ukazují, že většina účastníků považuje margarín za škodlivější než olivový olej či jiné druhy tuků. Celých 71 % dotázaných, kteří vždy vybírají produkty podle zdravotních přínosů, preferuje olivový olej, 61 % kupuje máslo. Jen 20 % fanoušků zdravé výživy má v lednici vždy trochu margarínu. Tatiana Negovskaya ovšem tvrdí, že je představa o škodlivosti margarínu pouze mýtus, který je však mezi lidmi pevně zakořeněn.

iZdroj fotografie: Pxhere

Odborníci ujišťují, že rozhodně není škodlivější a v některých ohledech je dokonce užitečnější než samotné máslo. Moderní a opravdu kvalitní margarín je vyroben z jedinečné směsi rostlinných olejů obsahujících životně důležité tuky, omega-3 a omega-6 kyseliny. Dále vitaminy A, D a E a neobsahuje jakékoli trans-tuky, které by vedly k nadváze. Ty jsou spojovány i s kardiovaskulárními chorobami a dalšími zdravotními potížemi.

Na co je třeba pamatovat

Cholesterol sám o sobě je pro tělo důležitý a jeho přítomnost nelze vyloučit. Pomáhá udržovat elasticitu, pevnost a stabilitu buněčné stěny a také propustnost membrán. Cholesterol je také nápomocen při syntéze mnoha důležitých hormonů, hlavně těch pohlavních. Existuje ale dobrý a špatný cholesterol. Ten dobrý brání usazování špatného v cévních stěnách a jeho tvorbě ateroskletorických plátů. Ty mohou vést až k infarktu myokardu, případně mrtvici.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Dietolog Adik Levin je ale navzdory všem ujištěním od výrobců zcela kategoricky proti jeho používání. „Určitě musíme přestat používat margaríny a všechny náhražky másla, protože je v nich spousta umělých přísad. Podle mě byl i margarín, který jsme jedli před 30–40 lety jedlejší, než ten, který je v prodejnách nyní,“ prohlašuje. Podle výživového poradce nejsou prospěšné vlastnosti margarínů nakonec ničím jiným než reklamním tahem výrobců.

Hlavně marketingový tah producentů

„Samozřejmě, že budou říkat, že je margarín zdravý, protože ho potřebují prodat. Chtěl bych je vidět, jak to sami používají,“ dodává lékař ironicky. Uvádí, že máslo a nerafinované rostlinné tuky jsou pro lidský organismus mnohem příznivější a lépe zpracovatelné, protože se jedná o přírodní produkty. Negativně se na adresu margarínu vyjadřuje také homotoxikoložka Natalya Bulatchik. Nejde přitom o nějaké osamělé hlasy.

„Samozřejmě, že existuje mnoho novinek, které, jak se zdá, hladinu cholesterolu snižují. Ale lidské tělo by mělo každý den dostat tak 20 gramů másla, nikoli syntetický produkt. Pokud se tedy zeptáte, zda moje rodina používá margarín, jasně vám říkám, že ne,“ uzavírá specialistka. Ve stravování existují různé trendy a v posledních letech lze pozorovat právě návrat ke klasickým surovinám kvůli snaze vyhnout se jakýmkoli umělým náhražkám.

Používáte klasické máslo nebo margarín?

Zdroj: Science

Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Zobrazit další články