Je „Dračí muž“ chybějícím článkem v evoluční linii člověka? Nalezená pravěká lebka může přepsat dějiny

Nově objevené lidské pozůstatky mohou poskytnout důležité informace o době, během které máme v linii našich předků mezery.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jednou za čas se objeví část těla do té doby neznámého předka našeho druhu. Takový nález přirozeně vzbudí ohlas po celém světě, jelikož jsme vzrušeni novým vhledem do lidského vývoje. Dovíme se z nového nálezu něco o tom, jak jsme žili a jak jsme se dostali tam, kde jsme dnes? Případně jak vypadal život našich předků před tisíci lety nebo dokonce stovkami tisíc let? Novým přírůstkem je lebka z Číny, konkrétně z oblasti nedaleko Dračí řeky.

Zaplnění mezery

Tato zkamenělá lebka byla datována do doby před 140 000 lety a jde o velmi cenný nález. Právě z této epochy v oblasti východní Asie nám totiž schází poměrně dost článků lidského vývoje. Velká a dlouhá lebka patřila dospělému muži s výrazným nadočnicovým obloukem a byla ukrytá ve studni. Našel ji Číňan, který v roce 1933 za japonské okupace prováděl na pozemku rekonstrukci. Místo nahlášení úřadům ji ukryl a o nález se podělil až před svou smrtí v roce 2018.

iZdroj fotografie: Se souhlasem Kat J. McAlpine

První badatelé, kteří lebku prozkoumali, ji určili jako pozůstatek druhu Homo longi a dali jí přezdívku „Dračí muž“ podle oblasti, kde byla objevena. Jenže proč je z této doby tak málo nálezů? Antropologie této oblasti zažila těžkou ránu během druhé světové války, kdy byla ztracena či zničena spousta vzorků. Právě záznamy východní Asie během doby Dračího muže byly pro mnoho akademiků dlouho záhadou. Takže takovýto nález je vskutku vzrušující.

Co zjevuje rozbor?

Jednalo se zřejmě o denisovany, vyhynulou větev rodu Homo, sesterskou větev neandrtálců. Nejstarší záznam tohoto rodu byl objeven ve Španělsku a sahá do doby před 430 000 lety. DNA z jader těchto buněk vypadá jako neandrtálská, ale mitochondriální DNA vypadá denisovansky. Spolu s dalšími daty to naznačuje, že se obě větve v Evropě velmi brzy rozdělily a obě se pak smísily s populací, která migrovala z oblastí v Africe.

iZdroj fotografie: Se souhlasem Zhao Chuang

Pokud by se příslušnost k denisovanům skutečně potvrdila, bude „Dračí muž“ první nalezená lebka svého druhu. Velmi by to pomohlo celkovému obrazu, protože právě druhy z východní Asie z doby pleistocénu je velmi těžké zařadit v čase. Lebka by také mohla být velmi cenným zdrojem informací ohledně vzhledu těchto předků. Dalším krokem je pečlivé odebrání malého vzorku, který je potřeba rozemlít, vyčistit a dále podrobně prozkoumat. Také vás fascinuje dávná historie našeho vlastního druhu?

Zdroj: TheBrink

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Zobrazit další články