Milovníci kávy se mohou radovat: Má mnoho překvapivých pozitiv na lidské zdraví, důležité je však dávkování

Káva doprovází lidstvo již po staletí. Stala se nápojem, který dostanete při pracovní schůzce i v restauraci. V mnoha kulturách s ní jsou spojeny i rituály.

i Zdroj fotografie: Janeefun / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Káva patří k jedněm z nejoblíbenějších nápojů na světě. Je často společenským nápojem, u kterého se sejdou přátelé k příjemnému posezení. Nebo šálkem, který vás dokáže nabít energií během náročného dne. Ovšem bývá spojována i s některými negativními dopady na lidský organismus. Dobrou zprávou je, že poslední výzkumy naznačují i její mnohostrannou prospěšnost. Ale pozor, rozhodně to neznamená, že byste ji měli pít po litrech.

Vliv na úmrtí má až 8 šálků

Například britská Biobank prováděla rozsáhlou 10letou studii na stovkách tisíc Britů a snažila se zjistit dopady pití kávy na jejich úmrtí. Ve studii byli zahrnuti jak nepijáci kávy, tak ti, kteří ji konzumují v opravdu velikém množství. Výsledky jsou pozitivní v tom, že u lidí, kteří denně pili omezené množství kávy, souvislost se zvýšeným rizikem úmrtí zjištěna nebyla. Problém ale nastal u lidí, kteří pili více než osm šálků. Zde se již zvýšené riziko začalo ukazovat.

Jiné studie naznačují, že pití kávy má na lidský organismus i pozitivní účinky. Například se zjistilo, že lidé, kteří pijí čtyři šálky kávy denně, mají menší pravděpodobnost chronického onemocnění jater a vzniku rakoviny jater. U chronického onemocnění je riziko o 21 procent nižší. U ztučnění jater dokonce o 49 procent nižší. To jsou v souvislosti s rostoucím výskytem rakoviny jater ve světě velmi pozitivní čísla.

iZdroj fotografie: Pixabay

Metaanalýza 95 studií také měla prokázat, že pití kávy má kupodivu vliv i na nižší výskyt kardiovaskulárních chorob. Ačkoli v minulosti se naopak dávalo pití kávy s chorobami srdce do souvislosti. Káva může mít vliv i na vaše psychické zdraví. Jedna ze studií naznačuje, že ženy, které vypily čtyři kávy denně, byly méně náchylné k depresi. Jiné studie naznačují, že káva má pozitivní vliv na obezitu.

Cukr a smetana naopak škodí

Nutno poznamenat, že mnoho z těchto závěrů má svá ale. Prvním je fakt, že mnozí lidé pijí kávu i s několika lžičkami cukru a pořádnou porcí tučné smetany. Takováto kombinace je samozřejmě kalorickou bombou a naopak obezitu podporuje. Vysoká konzumace cukru také může mít vliv na vznik cukrovky. Proto lze závěry o pozitivních dopadech kávy na lidské zdraví vztahovat pouze k čisté černé kávě.

Také platí, že mnozí jedinci mohou být na kofein obsažený v kávě citliví. Pokud vás například po dvou nebo třech šálcích kávy začíná bolet hlava nebo se vám bude dělat špatně, rozhodně byste se do dalších nutit neměli. Mnohem lépe uděláte, když si denně dáte šálek jenom jeden. Stejně tak by to s pitím tohoto nápoje neměli přehánět lidé, kteří mají při jeho konzumaci žaludeční potíže nebo jiné problémy.

Jaké jsou podle vás pozitivní a negativní dopady konzumace kávy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články