Co kdybychom využili plnou kapacitu našich mozků? K přirozené inteligenci stačí pouhých 10 %

Fungování lidského mozku je pro vědu pořád tvrdým oříškem. Neustále se zkoumá a postupným vývojem zdokonaluje a mění.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Mozek je pro vědu do dnešní doby obrovskou záhadou. Zkoumá se po staletí a stále lidem odhaluje nová tajemství. Pátrání po faktech však někdy může vést k fikci. V současnosti věda hovoří o plné funkčnosti pozemského mozku. Představte si, že budete schopni napsat či namalovat mistrovské dílo nebo se třeba naučit nový jazyk za hodinu. Představa k popukání. Avšak realita zůstává nadále u pouhých 10 % používání vašeho mozku místo vysněných 100 %.

Složitost lidského mozku

Mozek je přinejmenším opravdu složitý na studování. Lidstvo žije v domnění, že velikost lidského mozku určuje chytrost. Samozřejmě se jedná o obyčejnou báchorku. Velikost mozku souvisí více s proporcí, než s inteligencí. Váš mozek je menší než třeba velrybí, protože vaše tělo je menší. Lidský mozek je však strukturován způsobem, který tělu umožňuje přežít a uspět.

Neustálý koloběh života

Na vlastní oči jste jistě viděli, co opravdu všestranný člověk dokáže. Inspirují prostřednictvím umění, hudby a literatury. Udivují svými sportovními výkony, přicházejí s nástroji, které usnadňují život a pomáhají organizovat společnost jako celek. S dobrem přichází i zlo, je to životní koloběh. Všechny tyto faktory určuje lidský mozek a jeho rozhodnutí.

iZdroj fotografie: Unsplash

Každý mozek má stejný design

Váš mozek tvoří 10 % neuronů a 90 % gliových buněk. Existují typy neuronů, které se starají o různé funkce. Tyto neurony obecně umožňují zpracovávat a přenášet informace. Gliové buňky obklopují vaše neurony a poskytují jim podporu a izolaci. Každý člověk se zdravým mozkem jej má naprosto stejný. Váš mozek má právě tolik neuronů, jako měl Albert Einstein či kdokoli světově proslulý.

Jak tedy můžete být chytřejší?

Zacházejte se svým mozkem jako se svalem. Neustále ho stimulujte. Vyzkoušejte nové věci, přijměte výzvy a dostatečně odpočívejte. Udržujte zdravé návyky, vzdělávejte se, poznávejte kulturu a svět. Čas na nikoho nečeká a ani nikoho neobejme, jak postupně stárnete. Nemuseli jste se narodit jako génius, ale chytřejším se může během plynoucího života stát každý.

Co považujete za oblíbenou metodu na posílení vašeho mozku?

Zdroj: Wired

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Zobrazit další články