Proti zubním kazům se lze účinně bránit kávou s mlékem či žvýkačkou. Není vše jen o správném čištění

Zubní kazy jsou velmi rozšířeným problémem a bojuje se proti nim těžko. Kromě samotného poctivého čištění však existuje ještě několik rad pro zdravé zuby.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ve věku 20 až 64 let má až 92 % osob minimálně jeden zubní kaz. Vznik zubního kazu podmiňuje mnoho faktorů a málokdo se mu vyhne, ale přeci jen se zdraví zubů dá prodloužit. Následující rady vás možná překvapí, ale jsou snadno použitelné v každodenní rutině. Chcete-li se vyhnout návštěvě zubaře, pak se vyplatí je vyzkoušet.

Pozor na kyselé nápoje 

Káva může být velmi kyselý nápoj, zvláště černá. Pokud ho pijete každý den, může způsobit řídnutí zubní skloviny. Černá káva barví zuby. Totéž platí pro černý čaj. Pro zmírnění negativních účinků si přidejte do nápoje mléko. Stejně tak není dobré čistit si zuby bezprostředně před nebo po pití čaje či kávy. Tuto činnost je lepší provést alespoň půl hodiny před konzumací nápoje.

iZdroj fotografie: Pixabay

Po vypití kávy či čaje byste si pak měli čistit zuby nejdříve za hodinu. Obojí narušuje zubní sklovinu kvůli svému kyselému složení. Toto pravidlo je nejlepší dodržovat nejen po pití, ale i po jídle. Důležitou roli zde hrají také sliny, jelikož udržují zuby v bezpečí. Káva a jídlo však snižují produkci slin. Pijte více vody po jídle, nejlépe s fluoridem, který podle studie profesora Treasure brání tvorbě kazů a posiluje zuby. 

Správné čištění je základ

Pravidelné používání zubní nitě může také snížit zápach z úst a pomoci v prevenci některých onemocnění zubů odstraněním plaku. Doporučuje se používat zubní nit těsně před čištěním, ale ne po něm. Pomůže vašemu kartáčku dostat se na zablokovaná místa. Při používání zubní nitě dodržujte pravidelný vzor. Začněte horními zuby a postupujte zleva doprava. Po vyčištění horních zubů opakujte totéž na spodní čelisti zleva doprava.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Těsnící prostředky jsou účinné v prevenci zubního kazu přesně na kousacích plochách žvýkacích zubů. Tyto oblasti se mohou zaplnit částečkami jídla a může být obtížné je odstranit zubním kartáčkem. V tomto případě vás mohou zachránit zubní tmely. Pokud je potřebujete, poraďte se se svým zubním lékařem. Prospěšné je také žvýkání žvýkačky po jídle, ale měla by být bez cukru. Žvýkejte až 20 minut, abyste zvýšili produkci slin.

Jaké rady dodržujete, abyste si zachovali zuby zdravé?

Zdroj: BrightSide, E. T. Treasure, The York Review – A systematic review of public water fluoridation: a commentary, 2002

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Zobrazit další články