Jak otevřít zabouchnuté dveře pomocí karty? Oblíbený trik zlodějů vám ušetří tisíce, které byste dali zámečníkovi

Přestaňte volat zámečníka k obyčejným zabouchnutým dveřím. Místo toho vytáhněte z peněženky kreditní kartu a „vloupejte se“ do vlastního bytu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zabouchnuté dveře patří k situacím, které jste ve svém životě již pravděpodobně zažili. Bezpochyby se nejedná o nic příjemného, zvláště když například někam pospícháte. Abyste se dostali zpět do bytu, máte několik možností – můžete zavolat zámečníka, v oprávněných případech se můžete obrátit na hasiče nebo se můžete pokusit do bytu dostat sami. Zvolíte-li poslední možnost, v některých situacích vám postačí obyčejná kreditní karta a znalost oblíbeného triku zlodějů.

Jak použít kreditní kartu k otevření dveří

Chcete-li se dostat do místnosti se zabouchnutými dveřmi, zkuste použít kreditní kartu. Ta může při správném postupu zcela nahradit běžně používané kovové planžety. Ze všeho nejdříve si tedy nachystejte kreditní kartu (nebo kteroukoliv jinou, tvarově stejnou). Obecně platí, že čím je karta pružnější, tím je otevírání dveří snazší. V prvním kroku vsuňte delší konec karty do mezery mezi dveřmi a zárubní ve výšce nad klikou, respektive nad zámkem.

V druhém kroku držte kartu kolmo k zámku a začněte ji opatrně posouvat směrem dolů, až za střelku zámku. Následně ji začněte naklánět nahoru a dolů. S trochou štěstí a zručnosti tímto pohybem postupně vytlačíte střelku zámku ze zárubně a dveře otevřete. Jestliže budete mít potíž dveře otevřít, můžete se o ně zkusit opřít – nepatrně tím zvětšíte mezeru mezi dveřním křídlem a zárubní, čímž získáte větší prostor pro pohybování s kartou.  

Pouze některé typy dveří

Trik s využitím kreditní karty nelze nicméně použít pro všechny typy dveří. Bezpečně bude fungovat na standardní interiérové dveře, které si z nějakého důvodu zabouchnete a nebudete je moci otevřít – například vám vypadne klika na obou stranách. Úspěšní byste měli být rovněž u klasických venkovních dveří staršího typu, budou-li pouze zabouchnuté. Ovšem novější dveře nebo ty bezpečnostní s pomocí tohoto triku neotevřete. Neriskujte proto zbytečné zlámání karet či další škody (kupříkladu ty způsobené hrubou silou).

iZdroj fotografie: Pxhere

Namísto řešení svépomocí k zabouchnutým bezpečnostním dveřím raději zavolejte zámečníka. Rámcově se cena za otevření těchto dveří pohybuje okolo 1 000 Kč, ale může se „vyšplhat“ až na několik tisíc – vše závisí na typu dveří a zámku, zda jsou z druhé strany klíče a je-li zamčeno. Jestliže jste doma nechali zapnutý některý spotřebič, nebo např. životně důležité léky, jste oprávnění bezplatně zavolat hasiče. Nicméně zneužití se trestá a za neoprávněný výjezd můžete zaplatit až 11 000 Kč.

Co děláte v případě, že si zabouchnete dveře?

Zdroj: ScienceNews

Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Zobrazit další články