Jak vnímají muslimské ženy zahalování své tváře? Pravý důvod dozajista překvapí

Když v centru většího města vyjde žena v takzvaném hábitu, často je na ni pohlíženo jako na někoho nežádoucího. Ne vždy však svůj oděv nosí kvůli náboženskému vyznání.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ženy se kryjí především kvůli Koránu, který jim doporučuje, aby se zahalily a žily skromným životem. Jedná se o náboženský text, který ale ve skutečnosti neříká, jak přesně se ženy nebo muži musejí oblékat. Mnoho vědců tvrdí, že jde o náboženskou povinnost, kterou muslimové chtějí dodržovat. Jelikož jsou muslimské ženy zvyklé se zahalovat od dětství, jedná se pro ně často o jakousi kulturní tradici.

Jde o nikáb, burku nebo něco jiného

Velmi často se stává, že je burka zaměňována s nikábem. Burka se pozná tak, že ženě pokrývá celé tělo včetně obličeje, kde je umístěna jakási síťka, aby bylo vidět ven. Nikáb je podobný, pokrývá celé tělo i hlavu, ale je v něm vytvořený otvor v oblasti očí. Hidžáb je jiný a nosí se především v zemích s mírnějšími podmínkami a tam, kde ani není povinen. Zakrývá hlavu a hrudník ženy. Často jej nosí muslimské ženy v jihovýchodní Asii.      

iZdroj fotografie: Depositphotos

Existuje další varianta hábitu, nazývá se čádor. Jedná se o plášť nošený u íránských žen, u kterého je nositelka mírně omezena v pohybu, musí jej totiž přidržovat rukama nebo v podpaží. A jako poslední je dupatta, ta je méně známá. Jedná se o dlouhý šátek, který je přehozen přes hlavu a ramena. Tento krásný plášť nosí především v Asii, Saúdské Arábii a jinde. Většinou dupattu doplňuje oblečení, které k sobě hezky ladí. 

Jsou muslimky nucené se zahalovat?

Doktorka Raihan Ismail z Canberry prozradila, že důvody jsou různé a velmi se liší kulturou a náboženstvím. Některé ženy si hábity oblékají, protože věří, že je to jejich náboženská tradice, ale také povinnost. Na druhou stranu se může stát, že jsou některé mladé, ale i starší ženy pod tlakem své rodiny nebo mužů, a musejí se zahalit. Mnoho mužů nechce, aby je mimo nich viděl i jiný muž. Tímto způsobem si své ženy střeží.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Když se u nás objeví tradičně zahalená muslimská žena, okamžitě na ni pohlédneme jako na teroristu. Zmíněná doktorka Ismail, která působí v Austrálii, uvedla, že i ona chodí v burce a někdy se k ní lidé nechovají přívětivě. Smějí se jí, což ji opravdu mrzí. Na druhou stranu spousta lidí v Canbeře prý reaguje i mile, tento způsob zahalování chápou a nemají s ním problém.  

Jak reagujete na ženy v hábitech vy? 

Zdroj: AbcNet

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Miroslav Nukačík

Zobrazit další články