Poznejte rozdíl mezi typy muslimského oblečení | VědaŽivě.cz

Jak vnímají muslimské ženy zahalování své tváře? Pravý důvod dozajista překvapí

Když v centru většího města vyjde žena v takzvaném hábitu, často je na ni pohlíženo jako na někoho nežádoucího. Ne vždy však svůj oděv nosí kvůli náboženskému vyznání.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ženy se kryjí především kvůli Koránu, který jim doporučuje, aby se zahalily a žily skromným životem. Jedná se o náboženský text, který ale ve skutečnosti neříká, jak přesně se ženy nebo muži musejí oblékat. Mnoho vědců tvrdí, že jde o náboženskou povinnost, kterou muslimové chtějí dodržovat. Jelikož jsou muslimské ženy zvyklé se zahalovat od dětství, jedná se pro ně často o jakousi kulturní tradici.
Jde o nikáb, burku nebo něco jiného

Velmi často se stává, že je burka zaměňována s nikábem. Burka se pozná tak, že ženě pokrývá celé tělo včetně obličeje, kde je umístěna jakási síťka, aby bylo vidět ven. Nikáb je podobný, pokrývá celé tělo i hlavu, ale je v něm vytvořený otvor v oblasti očí. Hidžáb je jiný a nosí se především v zemích s mírnějšími podmínkami a tam, kde ani není povinen. Zakrývá hlavu a hrudník ženy. Často jej nosí muslimské ženy v jihovýchodní Asii.      


iZdroj fotografie: Depositphotos

Existuje další varianta hábitu, nazývá se čádor. Jedná se o plášť nošený u íránských žen, u kterého je nositelka mírně omezena v pohybu, musí jej totiž přidržovat rukama nebo v podpaží. A jako poslední je dupatta, ta je méně známá. Jedná se o dlouhý šátek, který je přehozen přes hlavu a ramena. Tento krásný plášť nosí především v Asii, Saúdské Arábii a jinde. Většinou dupattu doplňuje oblečení, které k sobě hezky ladí. 

Jsou muslimky nucené se zahalovat?

Doktorka Raihan Ismail z Canberry prozradila, že důvody jsou různé a velmi se liší kulturou a náboženstvím. Některé ženy si hábity oblékají, protože věří, že je to jejich náboženská tradice, ale také povinnost. Na druhou stranu se může stát, že jsou některé mladé, ale i starší ženy pod tlakem své rodiny nebo mužů, a musejí se zahalit. Mnoho mužů nechce, aby je mimo nich viděl i jiný muž. Tímto způsobem si své ženy střeží.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Když se u nás objeví tradičně zahalená muslimská žena, okamžitě na ni pohlédneme jako na teroristu. Zmíněná doktorka Ismail, která působí v Austrálii, uvedla, že i ona chodí v burce a někdy se k ní lidé nechovají přívětivě. Smějí se jí, což ji opravdu mrzí. Na druhou stranu spousta lidí v Canbeře prý reaguje i mile, tento způsob zahalování chápou a nemají s ním problém.  

Jak reagujete na ženy v hábitech vy? 

Zdroj: AbcNet

Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
Nošení kvalitních respirátorů je dnes nezbytností
Události247.cz
Slovenská vláda se přepočítala. Zavedla loterii, pak lockdown, ale očkovací centra jsou úplně prázdná
ArmádníZpravodaj.cz
Nejtragičtější místa bojů na světě. Zde se odehrávaly ty nejhorší bitvy v celé vojenské historii
adbz.cz
Jak bez námahy a přesto precizně vyčistit vánoční ozdoby, světýlka a umělý stromek. Navraťte letos Vánocům jejich lesk