Proč se v některých rodinách rodí jen chlapci, či naopak dívky? Stresový faktor hraje důležitou roli

Ačkoli počet mužů a žen je přibližně stejný, najdou se i rodiny, které mají děti jen jednoho pohlaví. A lidé dumají nad tím, proč to tak je.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Asi 60 % rodičů žijících v Americe má více než jedno dítě. A mnozí lidé se zmateně škrábou na hlavě kvůli tomu, proč mají několik dětí stejného pohlaví a co by mohli udělat proto, aby se dočkali vytouženého chlapce, nebo holčičky. Jaké jsou tedy důvody za tímto fenoménem? A může mít rodina, v níž se po generace rodí spíše dívky, či naopak chlapci, další dítě opačného pohlaví? Pojďme se společně podívat na zákonitosti, které mohou dovádět rodiče k šílenství.

Není možné mít gen pro jedno pohlaví

I když většina rodin má podíl pohlaví nerovnovážný, některé jako by ani nemohly počít chlapce, resp. dívky. A další dokonce věří, že mají v rodině geny pro chlapce nebo pro dívky. Vědci ale pro tuto domněnku zatím nenašli ani nejmenší důkaz, který by indikoval, že by rodič mohl kvůli genům zplodit jen jedno pohlaví. Někdy to možná bude přehodnoceno, ale v současné době neexistuje konkrétní gen, který by ovlivnil pohlaví potomka.

iZdroj fotografie: Pixabay

Hodně lidí věří, že na pohlaví potomka má vliv matka, protože ona ho přece nosí v děloze. Jenže tato věc je ve skutečnosti spíše v rukou otce. To spermie v sobě nesou jeden ze dvou pohlavních chromozomů – X pro dívky, Y pro chlapce. Žena disponuje pouze dvěma chromozomy X, takže záleží na tom, která spermie se dostane do vajíčka. Nicméně vědci našli několik faktorů, které mohou mít na pohlaví potomka vliv.

Faktor stresu a konkrétní typ stravy

Bylo poměrně dobře prokázáno, že pohlaví potomků se mění po stresových událostech. Například po prožití některých přírodních katastrof se rodičům rodilo více dívek. To znamená, že vliv zde může mít vyšší hladina stresu zažitá matkou. Podobně některé druhy potravin mohou vychýlit šanci početí směrem k něžnému pohlaví – kupříkladu omezení konzumace soli a přidání mléčných výrobků. Naopak přidání soli a draslíku do stravy vede spíš k početí chlapců.

iZdroj fotografie: Pixabay

Máme naprostou jistotu v tom, že šance pro konkrétní pohlaví jsou stabilní už celá staletí a neexistuje v nich žádný výrazný výkyv. Rodiny, kde dominuje striktně jedno pohlaví potomků, jsou vzácné, ale dají se vysvětlit statisticky. Každé dítě má šanci půl na půl, zda bude chlapec, nebo dívka. Pokud mají tedy některé rodiny „kliku“ jen na chlapečky, nebo naopak na holčičky, je to čistě náhoda. Pokud chcete holčičku, změňte stravování nebo se přimotejte k nějaké katastrofě.

Zdroj: BrightSide

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Zobrazit další články