Čím to, že někteří lidé vypadají mladší nebo naopak starší, než ve skutečnosti jsou? Biologický věk lze ovlivnit

Stav našeho těla se projevuje na fyzickém vzhledu. Váha, zdraví vlasů a zubů, stav pokožky a celková pohyblivost. Proto může někdo na svůj věk působit velmi mladě.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Existují znaky, tzv. biomarkery, poskytující kompletní obrázek našeho biologického věku. Právě ten má každý z nás jako přirozený dodatek k běžnému věku, jenž uvádí například cestovní pas. Soubor znaků prozradí naprosto všechno o reálném stavu lidského těla. A nejde jen o absenci vrásek nebo opálenou kůži. Každý chce zůstat svěží co nejdéle, aniž by byl pronásledován chronickými nemocemi.

Znaky našeho biologického věku

Pokud někdo vypadá a cítí se lépe, než by odpovídalo věku, většinou se o něm říká, že je „zachovalý“, v opačném případě „předčasně zestárlý“. Věk uvedený v pase je zcela fixní, ten biologický ovšem lze ovlivnit, a to na obě strany. Hodně záleží na prostředí a životním stylu. Koncept „biologického věku“ zahrnuje specifické znaky stárnutí. O které jde, a jaké hodnoty jsou v nich považovány za abnormalitu a odchylku?

Tzv. BMI (Body Mass Index) je poměr hmotnosti k váze a věku. Normální rozsah je 18,5–24,9 a cokoli nad nebo pod je špatně. V případě, že u žen klesne pod 20, hrozí předčasná menopauza. S tím souvisí také obvod v pase, který by u mužů neměl překročit 94 centimetrů, u žen pak 80. Hladina cukru v krvi nesmí překročit 5,5 %, hladina homocysteinu je pod 7 μmol na litr. Norma pro ferritin je 70–90, nad 100 znamená vážnou infekci.

Co dalšího ještě hraje roli?

Tzv. HOMA index udává odolnost na inzulin a neměl by být vyšší než 1,4 bodu. C-reaktivní protein musí mít hladinu pod 1 miligram na mililitr. U lidí nad 65 let věku znamená hladina nad 1 miligram riziko mrtvice a náhlé smrti. TSH, tedy thyreotropní hormon, stimuluje syntézu a uvolňování hormonů štítné žlázy. Jeho indikace je 0,4–2,0 mU/l, u lidí nad 60 let 0,4–3,0 mU/l. Biomarkerem stárnutí mozku je vitamin B12. Ideální hladina je 600–800 pg/ml.

iZdroj fotografie: Pixabay

Podstatná je i hladina draslíku, jeho norma je 3,5–4,5 mmol/l. Následující látky vám v doporučené hladině redukují riziko smrti následkem kardiovaskulárních chorob a onkologických příčin. Krevní destičky mají mít hladinu 300 tisíc na mikrolitr. Norma bílkovin je 43–50 gramů na litr. Kyselina močová má u žen být v hladině 150–280 μmol/l, u mužů 210–360 μmol/l. Připočítejte dobrou náladu a životní optimismus.

Jaké údaje v organismu pravidelně sledujete?

Zdroj: Econet

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Důležitost vitamínu C nelze popřít. Takhle vám tělo včas dává najevo, že ho má nedostatek
Události247.cz
Události247.cz
Rusové napadli specifickým způsobem další zemi. V minulosti čelilo útoku i Česko
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Obrněná auta slaví 120. narozeniny. První pokusy vozidel dnes působí takřka křehce
adbz.cz
adbz.cz
3+1 šikovných triků s vysavačem, které používají i v luxusních hotelech