Co se stane s tělem, když se člověk 2 dny nevysprchuje + chyby, které běžně děláme, aniž bychom tušili o následcích

Někdy si tak večer říkáte, že když si nedáte sprchu, svět se nezboří. Jen unaveně padnete do postele a nějaká hygiena vám může vlézt na záda. Není to ale tak nevinný zvyk.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Dle expertů žijí na našem těle, tedy hlavně na povrchu kůže, stovky různých druhů bakterií a také plísní. Většinu času jsou tyto organismy naprosto neškodné. Jakmile ale přestaneme s pravidelnou hygienou, začnou se velmi rychle množit. Obecně totiž platí, že v našem těle jsou bakterie a plísně dobré a špatné. Mezi nimi je pak třeba udržovat rovnováhu, aby si organismus uchoval své zdraví. To potvrzuje i Carissa Stephens.

Rovnováha při pravidelnosti

Jednoduše pomáhá udržovat špatné bakterie v mezích, takže nepřekročí kritickou hranici. Obecným doporučením je tak sprcha minimálně jednou za 2 dny. Pokud je horko, nebo se obecně více potíte, je potřeba se umýt alespoň jednou denně. Jakmile dojde k přerušení tohoto základního cyklu, musíte časem počítat s rozvojem mnoha zdravotních neduhů. Nejde přitom jen o drobné vyrážky, ale i základ pro dlouhodobé choroby všeho druhu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Krom jiného se můžete setkat s kožními infekcemi, zanícenými pupínky či akné. Stranou nezůstane ani nepříjemné svědění, olupování kůže, případně abscesy. Se sprchováním to ale současně není třeba přehánět, protože ani druhý extrém vašemu tělu nijak neprospívá. Když už z nějakého důvodu více sprchování potřebujete, vyhněte se alespoň nadměrnému množství mýdla. Stejně tak vynechte další kosmetické produkty, pokud nejsou nezbytné.

Příliš dlouho je taky špatně

Stejně tak odborníci varují před příliš dlouhým sprchováním nebo koupáním. V první řadě totiž dlouhý pobyt pod vodou narušuje pH rovnováhu pokožky. Má-li to důvod – například náročnou fyzickou práci – sprchujte se dvakrát denně. Pokaždé ale pouze krátkodobě, tedy do maxima 5 minut. Ani v zimě by pak voda neměla být příliš horká, protože to povede k velmi suché pokožce. Ještě před koupelí vypijte velkou sklenici vody, pomáhá hydrataci.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Řeč je ovšem o pravidelných sprchách. Čas od času samozřejmě neuškodí se do vany natáhnout na delší dobu a nechat tělo pořádně uvolnit. Nemělo by se to ovšem týkat každé koupele. Delší doba totiž ničemu nepomáhá a naopak narušuje přirozené ochranné štíty pokožky. V první řadě se jedná o tělesnou mastnotu. Tu se rozhodně nesnažte odstranit, jde o základní funkci povrchu těla. A přílišné množství mýdla jí vůbec nesvědčí.

Teplotní extrémy a jak na ně

Teplotní extrémy vody jsou další důležitá okolnost. Jedná se o záležitost do jisté míry individuální. Ideální teplota vody je ovšem taková, při které neucuknete ani horkem, ani chladem. Horká voda vám může snadno způsobit zarudnutí. Když se ovšem budete dlouho „rochnit“ pod studenou, bude pro vás okolní prostředí výstupu ze sprchy zase příliš teplé. To vyústí v to, že se záhy po odchodu z lázně zpotíte. Jak tedy v otázce teploty najít rovnováhu?

Ke konci sprchování několikrát vystřídejte teplou a studenou. Dá se říct, že tento postup povede k vašemu pevnému zdraví. Prokrví vám tělo a dlouhodobě dojde ke zlepšení imunity organismu. Jestli chcete za každou cenu teplotní extrém, volte rozhodně studenou. Horká voda odvádí z pokožky vlhkost jako snad nic jiného. I na studenou vodu se adaptujte postupně, teplotní šok vás jen odradí. Přejeme příjemné otužování.

Jaký nejdelší čas jste museli strávit bez sprchy a jak jste se při tom cítili?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Zobrazit další články