Hlavolamy, které zvládne jen 8 % vyvolených. Optické klamy prověří nejen vaše vnímání, ale i představivost

Náš mozek má úžasnou schopnost se s postupujícím věkem učit a také růst. Jde o proces zvaný plasticita. Jenže abychom jej plně využili, je potřeba cvičit pravidelně.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Následující hlavolamy a úlohy prověří vaši pozornost do detailů a také zlepší vaši mentální ostrost. Nejedná se totiž jen o hledání rozdílů a podobné záležitosti. Tyto úlohy jsou náročné na prostorové vnímání a představivost. Mimochodem operace mozku nejsou ničím novým, znaky o prvních takových zákrocích sahají až do doby kamenné. Pokud jste dospělák, váš mozek váží skoro 1,5 kilogramu. Největší mozek na světě má však vorvaň.

Co možná netušíte o svém mozku

Asi 75 % mozku je tvořeno vodou. To zaručuje bezpečné prostředí, které ovšem závisí na příjmu tekutin. Dokonce i velmi slabá dehydratace organismu může mít na vaše mozkové funkce velmi citelný vliv. Během prvního roku života naroste mozek do trojnásobku své původní velikosti. Tento proces pokračuje přibližně až do doby plnoletosti. Pokud vás bolí hlava, je to součin chemické reakce, svalů a nervů v krku a hlavě. Než se dostaneme k dalším zajímavostem, zkuste najít na obrázku správný stín.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Mozek dospělého člověka obsahuje v průměru jednu stovku miliard neuronů. Takže trocha cvičení by pro něj neměla být problém. Je ovšem mýtus, že bychom používali jen 10 % mozkové kapacity, používáme ji samozřejmě všechnu. Mozek neustává v činnosti ani během spánku, leckdy je dokonce aktivnější než ve dne. Klíčem k učení a paměti je cholesterol, ovšem jeho vysoká hladina může mít i jiné efekty v závislosti na věku. Teď zkuste odhalit další siluetu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Neustálý přesun informací

Mozek je velice rušnou křižovatkou informací a podnětů. Veškeré signály putují mezi neurony, když přemýšlíme, něco konáme nebo se jen díváme. Různé cesty je přitom přenášejí různě rychle. Nejvyšší dosažená rychlost toku informace v mozku je asi 400 kilometrů v hodině. Neuvěřitelné, že? Sny jsou podle dosavadních závěrů kombinací představivosti, psychologických faktorů a čistě neurologických podmínek. A nyní poslední siluetová hra, tentokrát jeden luční koník.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud se ještě vrátíme ke snění, jde vlastně o důkaz, že mozek operuje i během spánku. Mozek sám nedokáže cítit žádnou bolest. Dovede si přeložit signály znamenající bolest, ale není schopen ji cítit. Přibližně před 30. rokem života ztratí mozek některé okruhy paměti a také pár kognitivních schopností. Postupně se během stárnutí stává také menším a menším. Obvykle k tomu dochází až po uplynutí středního věku člověka. Tak v jaké mozkové kondici jste?

Zdroj: BrightSide

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Autor článku

Miroslav Nukačík

Zobrazit další články