Vidíte na této kresbě něco jiného než psa? Záhadu z 19. století údajně dokáže vyřešit pouze 1 % populace

Pes na tomto starém obrázku je pouze zástěrkou. Jde o dnes již velmi frekventovanou formu ukrytí jednoho obrazu v jiném.

i Zdroj fotografie: Stencil Photos
                   

Zajímá vás, jestli patříte mezi 1 % populace, kterému tato hádanka nečiní potíže? Lidé neustále pracují na svém vzhledu a také vysportované postavě. Z toho důvodu se zaměřují hlavně na tělesná cvičení, pravidelný pohyb a obvykle také správnou životosprávu. Ve vleku požadavků na fyzický vzhled ale mnoho z nich zapomíná trénovat svou mysl. Přitom existuje mnoho způsobů, jak si udržovat mozek v kondici.
Starý obrázek s psí hlavou

Jedním ze způsobů, jak mozek potrénovat, je například tento obrázek pocházející už z 19. století. Podobných jako on dnes najdete nepochybně hodně, tento však patří mezi první hádanky tohoto typu. Zaměřte se na něj plnou pozorností a zkuste určit, zda je na tomto obrázku opravdu pouze pes. Zajímavé přitom je, že jen 1 % světové populace dokáže zjistit správnou odpověď bez výraznějšího pátrání.

Obrázky tohoto typu si hrají s naší pozorností a dovedou naše vnímání velmi kvalitně mást. Často totiž platí, že čím víc se na kresbu soustředíte, tím více si blokujete schopnost vidět jaksi „za obrázek“. Zobrazený pes s obojkem pak na sebe vaši pozornost strhává čím dál tím víc. Tím vám komplikuje možnost nalezení dalších vrstev, které kresba skrývá. Je totiž zřejmé, že obrázek zvířete toho bude ukrývat trochu víc.

Co to jen je s tím psím uchem?

Konkrétně tato hádanka vznikla před více jak 100 lety a tehdy ji publikoval jeden z mnoha amerických časopisů. Navzdory dlouhým rokům od jejího vzniku vidí druhý obraz stále jen opravdu velmi málo lidí. Věnujte tedy pozornost oblasti uší tohoto krásného zvířete. Následně stačí naklonit hlavu doleva a nejspíš už správně určíte skrytý motiv. Zkuste si to sami – pozor na prudké pohyby a problémy s krční páteří – a určitě vám konečně svitne.


iZdroj fotografie: Stencil Photos

Na ilustraci psí hlavy s obojkem se skrývá také obrázek mužské tváře, nejspíš majitele tohoto milého zvířete. A ucho psa tvoří zároveň okraj jeho klobouku. Po otočení obrázku je profil mužského obličeje patrný mnohem více. Kdo by to řekl, že takto starý hlavolam dokáže i po více jak 100 letech lidem pořádně zamotat hlavu. Ostatně dost možná odstartoval onu éru dvojitých ilustrací a navzájem se rušících motivů, kterých je dnes už plný internet.

Na kterém obrázku tohoto typu jste si nejvíc vylámali zuby?

Zdroj: TheScientist

Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
Na dovolenou bez přebytečných kil: Spolehněte se na Tabatu, pětiminutové cvičení z Japonska, které „je vidět“ téměř okamžitě
Události247.cz
Na vysoké ceny pohonných hmot si Češi musí zvyknout. Státu už došly možnosti na snížení cen benzínu a nafty
ArmádníZpravodaj.cz
Ruská ponorka zaútočila na výcvikové středisko ve Lvově: Nečekaný útok Černomořské flotily podtrhává nedostatek pozemní munice
adbz.cz
Kamenný dům z roku 1680 ukrývá nepředstavitelný luxus. Manželé si poradili i s nedostatkem světla a hrozící plísní