Zvládnete vyřešit matematickou hádanku do 60 vteřin? Kalkulačka vám v tomto případě moc nepomůže

Hlavolamy jsou populární od nepaměti. Tato matematická hádanka má navíc striktní časový limit. Pokud se vám nepodaří ji vyřešit, v článku je odpověď.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Hlavolamy jsou skvělou zábavou. Nezáleží na tom, zda si vyberete skládačku o 1000 dílcích, nedělní křížovku v novinách, dřevěný hlavolam nebo matematickou či slovní hádanku, protože všechny hlavolamy mají jeden společný klíčový prvek – posilují mozek. Jednu matematickou hádanku tu pro vás máme. Je s ní spojený časový limit 60 vteřin. Na konci článku najdete samozřejmě i správné řešení.

Historie hlavolamů

Dnešní obliba hlavolamů v digitálním věku je součástí velmi dlouhé historie. Hlavolamy existují v různých podobách již od starověku. O hádankách se zmiňuje Bible, skládačky se prokazatelně vyskytovaly například na Kypru již v roce 1700 před naším letopočtem a magické čtverce byly zavedeny v Číně kolem roku 700 př. n. l. V moderní době skládačky vynalezl John Spilsbury v roce 1767, křížovky byly poprvé zveřejněny v novinách v roce 1913 a Rubikova kostka vznikla v roce 1974.

iZdroj fotografie: Stencil Photos

Typů a druhů hlavolamů je téměř nekonečné množství. Matematická hádanka, kterou zde vidíte, je novějšího data, a jak jsme již výše zmínili, na její vyřešení máte pouhou jednu minutu. Dobře se na tento hlavolam tedy soustřeďte a pohlídejte si časový limit. Můžete použít například kuchyňskou minutku.

Matematické hádanky

Matematické hádanky jsou jedním z nejlepších a nejstarších způsobů, jak podpořit logické myšlení. Hlavolamy, logické hádanky a matematické rébusy představují výzvy, které podporují schopnost řešit problémy a logicky myslet. 

Některé matematické hádanky jsou velmi jednoduché a zvládají je bez problému žáci nižších tříd základních škol, jsou skvělým způsobem, jak osvěžit výuku a naladit žáky na hodinu matematiky. Jiné hádanky jsou ovšem tak složité, že je zvládne vyřešit málokdo, obzvlášť pokud je u nich stanoven i časový limit.

Výhody hlavolamů

Všichni víme, že hlavolamy jsou  neuvěřitelně přínosné pro děti, protože podporují především kognitivní dovednosti mozku, ale věděli jste, že i mozek dospělých může mít z hlavolamů prospěch?

Zlepšují schopnosti řešit problémy

Schopnost řešit problémy a kriticky myslet je užitečná téměř v každé životní situaci a hádanky pomáhají tyto dovednosti rozvíjet. Protože hádanky vyžadují, abyste k jejich řešení přistupovali různými způsoby, učíte se pracovat metodou pokusů a omylů, formulovat a ověřovat teorie a v případě neúspěchu změnit postup.

iZdroj fotografie: Freepik

Zlepšují náladu

Jedním z přínosů hlavolamů pro mozek je, že zvyšují produkci dopaminu, neurotransmiteru, který reguluje náladu, paměť a koncentraci. Dopamin se uvolňuje s každým úspěchem při řešení hádanky. Není divu, že jsou hlavolamy tak zábavné a oblíbené.

Snižují hladinu stresu

Hlavolamy na jedné straně stimulují mozek, ale zároveň jsou velmi uvolňující. Zatímco se soustředíte na to, jak hádanku vyřešit, vaše mysl se věnuje pouze jednomu úkolu, což podporuje přechod mozku do meditativního stavu. To vede k lepšímu myšlení a lepšímu zvládání stresu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Řešení hádanky

Podařilo se vám dnešní matematický hlavolam vyřešit v časovém limitu? Pokud ne a stále tápete, zde je řešení: kromě klasického násobení vždy ještě přičítáte liché číslo od jedničky nahoru. V prvním případě k výsledku tedy přičtete 1, na druhém řádku 3, na třetím 5 atd. Výsledný řádek je pak 90 + 9. Správné řešení je tedy 99.

3 x 2 = 6 (+1) = 7

2 x 4 = 20 (+3) = 23

7 x 6 = 42 (+5) = 47

9 x 8 = 72 (+7) = 79

10 x 9 = 90 (+9) = 99

Jak rychle se vám podařilo hádanku vyřešit?

Zdroj: Veb

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Zobrazit další články