Proč se vždycky protahujeme a zíváme, když se probudíme? Jde o životně důležitou instinktivní reakci

Ráno nám normálně zazvoní budík, který ale neprobudí celé naše tělo. K tomu slouží pohyby a zívání, které po probuzení instinktivně provádíme.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Možná tyhle prostocviky děláme nedobrovolně a ani jim vlastně nevěnujeme pozornost. Jenže právě zívání a protahování všech končetin má mnohem více funkcí, než jen pouhé probrání se. Během spánku ztratí naše svaly sílu a gravitace stáhne tekutinu v nich obsaženou do jednoho místa na zádech. Protáhnutí po probrání s ní pohne a opět ji vrátí na původní místa. Když nervové impulsy dosáhnou svého, svaly je přemůžou a nezraní se.

Vracení všeho na své místo

Protažení po spánku, byť jen na chvíli, vytáhne svaly z odpočinkové pozice, aby mohly opět pracovat. Tento proces nám následně pomůže s tím, že svalstvo zvládne všechny úkony a pohyby, které potřebujeme, abychom vstali a začali zase normálně fungovat. Zívání v tu samou dobu pomáhá obecně našemu krevnímu oběhu, což automaticky redukuje jakýkoli stres. Během spánku se všechno v těle uklidňuje, takže je potřeba to opět „nakopnout“.

iZdroj fotografie: Pxhere

Zívání dává srdci, endokrinním funkcím i našemu zažívání přesně ten počáteční impuls. Už se vám někdy stalo, že jste „zatuhli“ v jedné pozici, například vsedě v kině? Spánek dělá s naším tělem přesně to samé a navozuje ztuhlost a strnulost. Protažením uvádíme opět do pohybu svaly i klouby. Díky tomu jsme následně schopní běžných pohybů, i když neplánujeme žádné zvláštní aktivity. Je to stejné jako potřebné protažení před náročnějším cvičením.

Obnovení komunikace mozku a svalů

Stejný úkon také posiluje komunikační nervové cesty mezi mozkem a svalstvem celého těla. Zpětná vazba od svalů zase udává mozku, jak silné vzruchy má vysílat v rozličných situacích. Pokud nemáte rádi zívání, vězte, že je to způsob, jakým se organismus udržuje v bdělém stavu. Tento silně společensky nakažlivý reflex totiž ochlazuje mozek a pomáhá nám soustředit se na další aktivitu. Je to taková přirozená minikáva, fungující však jen krátce.

iZdroj fotografie: Pxhere

Stejně tak zíváme, když se nudíme, tělo se tak snaží zůstat „na příjmu“ i když konkrétní úkol je hrozně otravný. Protahování celého těla se tak dá vnímat jako systémový reset počítače. Silnějšími nápory nervových impulsů zvyšuje rychlost a intenzitu všech procesů, které nás udržují v bdění po celý den. Krom toho taky zvyšuje frekvenci srdečního tepu a rozvádí více krve do nejvzdálenějších tělesných končin.

V které části dne nebo při jaké aktivitě se protahujete nejvíc?

Zdroj: BrightSide

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Zobrazit další články