Zívání a protahování plní mnoho důležitých funkcí | VědaŽivě.cz

Proč se vždycky protahujeme a zíváme, když se probudíme? Jde o životně důležitou instinktivní reakci

Ráno nám normálně zazvoní budík, který ale neprobudí celé naše tělo. K tomu slouží pohyby a zívání, které po probuzení instinktivně provádíme.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Možná tyhle prostocviky děláme nedobrovolně a ani jim vlastně nevěnujeme pozornost. Jenže právě zívání a protahování všech končetin má mnohem více funkcí, než jen pouhé probrání se. Během spánku ztratí naše svaly sílu a gravitace stáhne tekutinu v nich obsaženou do jednoho místa na zádech. Protáhnutí po probrání s ní pohne a opět ji vrátí na původní místa. Když nervové impulsy dosáhnou svého, svaly je přemůžou a nezraní se.
Vracení všeho na své místo

Protažení po spánku, byť jen na chvíli, vytáhne svaly z odpočinkové pozice, aby mohly opět pracovat. Tento proces nám následně pomůže s tím, že svalstvo zvládne všechny úkony a pohyby, které potřebujeme, abychom vstali a začali zase normálně fungovat. Zívání v tu samou dobu pomáhá obecně našemu krevnímu oběhu, což automaticky redukuje jakýkoli stres. Během spánku se všechno v těle uklidňuje, takže je potřeba to opět „nakopnout“.


iZdroj fotografie: Pxhere

Zívání dává srdci, endokrinním funkcím i našemu zažívání přesně ten počáteční impuls. Už se vám někdy stalo, že jste „zatuhli“ v jedné pozici, například vsedě v kině? Spánek dělá s naším tělem přesně to samé a navozuje ztuhlost a strnulost. Protažením uvádíme opět do pohybu svaly i klouby. Díky tomu jsme následně schopní běžných pohybů, i když neplánujeme žádné zvláštní aktivity. Je to stejné jako potřebné protažení před náročnějším cvičením.

Obnovení komunikace mozku a svalů

Stejný úkon také posiluje komunikační nervové cesty mezi mozkem a svalstvem celého těla. Zpětná vazba od svalů zase udává mozku, jak silné vzruchy má vysílat v rozličných situacích. Pokud nemáte rádi zívání, vězte, že je to způsob, jakým se organismus udržuje v bdělém stavu. Tento silně společensky nakažlivý reflex totiž ochlazuje mozek a pomáhá nám soustředit se na další aktivitu. Je to taková přirozená minikáva, fungující však jen krátce.


iZdroj fotografie: Pxhere

Stejně tak zíváme, když se nudíme, tělo se tak snaží zůstat „na příjmu“ i když konkrétní úkol je hrozně otravný. Protahování celého těla se tak dá vnímat jako systémový reset počítače. Silnějšími nápory nervových impulsů zvyšuje rychlost a intenzitu všech procesů, které nás udržují v bdění po celý den. Krom toho taky zvyšuje frekvenci srdečního tepu a rozvádí více krve do nejvzdálenějších tělesných končin.

V které části dne nebo při jaké aktivitě se protahujete nejvíc?

Zdroj: BrightSide

Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
Nošení kvalitních respirátorů je dnes nezbytností
Události247.cz
Slovenská vláda se přepočítala. Zavedla loterii, pak lockdown, ale očkovací centra jsou úplně prázdná
ArmádníZpravodaj.cz
Nejtragičtější místa bojů na světě. Zde se odehrávaly ty nejhorší bitvy v celé vojenské historii
adbz.cz
Jak bez námahy a přesto precizně vyčistit vánoční ozdoby, světýlka a umělý stromek. Navraťte letos Vánocům jejich lesk