Jak funguje lidské podvědomí: Sekundový test vám ukáže, co se skrývá v netušených hlubinách vašeho mozku

Podvědomí je stránka lidské mysli, která hraje mnohem větší roli, než si psychologové původně mysleli. Právě v něm se scházejí naše touhy, strachy a potlačené tendence.

i Zdroj fotografie: Stencil Photos
                   

Co je vlastně podvědomí? Tento termín zavedl poprvé zakladatel psychoanalýzy Sigmund Freud. Mnoho teorií tohoto rakouského psychologa dnes vyvolává nejednu pochybnost. Nicméně stále platí okřídlenéFreude, Freude, Freude, vždycky na tě dojde a některé pojmy jeho výzkumu jsou stále aktuální. Velmi obecně lze říct, že podvědomí v sobě zahrnuje všechno, co nemůžeme ovládat svou vůli a jasným vědomým rozhodováním.

To, co sami neovládáme

Jde především o některé motivy a přání, které nejsou společensky uznávané. Případně takové, k nimž se stavíme ambivalentně – něco na nich milujeme, něco dalšího zase nenávidíme. Velmi často se tyto touhy a tendence projevují ve snech, kde se objevují obrazy nebo situace, které by v reálném světě byly zcela nepřípustné. A jak to tedy otestovat? Podívejte se pozorně na horní obrázek a spočítejte, kolik tváří vidíte na této mnohočetné ženské tváři?

Vlastnosti podvědomí a jeho vliv

  • Ač si to často nepřipouštíme (nebo jen neochotně), podvědomí ovlivňuje mnoho našich činů a aktivit.
  • Prakticky všechno, co děláme bez přemýšlení – tzv. na autopilota –, je v nějaké míře řízeno touto části mysli.
  • Stejně jako mozek ho nelze nikdy vypnout, i během spánku zapojuje naše smysly a věnuje se kdovíčemu.
  • Velmi úzce s ním souvisí také naše návyky. Viz předchozí bod – jakmile jednáme automaticky, řídí tyto úkony podvědomí. Proto je těžké návyky i zlozvyky změnit.
  • Tato část mysli dovede zpracovat obrovský objem informací.
  • Odpovídá za naše napojení na realitu a přítomnost.
  • Vědomí pracuje hlavně s větami a slovy, podvědomí funguje hlavně na úrovni obrazů.
  • Je velmi těsně spojené s emocemi a řídí se zcela primitivními pravidly. To je taky důvod, proč je často obtížné se ovládat ve velmi vypjatých situacích.
iZdroj fotografie: Stencil Photos

Kolik tváří jste v horním obrazu našli? Prozradíme vám, že je jich dohromady 7, a pokud jste je našli všechny, je vaše podvědomí dost aktivní. Podvědomí je také součástí paměti a je v něm uloženo mnoho vzpomínek, pocitů, asociací, postřehů i vjemů zcela podprahových. Často vyvolává a ovlivňuje naše pocity i náladu a také určité názory na věci, u kterých není jasné, odkud se vlastně vzaly. Značně ovlivňuje naše údajně racionální rozhodování.

Prodej a manipulace

Lidé si často myslí, že se například při nakupování řídí jen rozumem. Nicméně rozhodnutí jsou mnohem více činěna na základě emocí a také toho, co se nám usadilo právě v podvědomí. Proto se na tuto oblast zaměřují marketingoví experti a mnohdy se snaží dávat do reklamních sdělení tzv. podprahové signály. Ty cíl sice registruje, není si toho však vědom, přitom mají vliv na jeho další chování. Některé země tento postup zakazují.

Jak jste v testu obstáli?

Zdroj: ScienceDirect

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Zobrazit další články