Pláč spustí v těle obří množství procesů. Lidé trpící vysokým tlakem by se měli mít obzvlášť na pozoru

Plakat můžeme z více důvodů. Smutkem, radostí, smíchem nebo bolestí. V našem organismu se během této rozvinuté formy chování děje poměrně dost věcí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Badatelé už prokázali, že pořádný pláč je někdy všechno, co člověk potřebuje, aby se cítil lépe a vyrovnal se s mnoha negativy. Společnost ho ovšem do značné míry považuje stále za projev slabosti. Jde ovšem o vysoce očistný zážitek, který není radno potlačovat ani podceňovat, uvádí Timothy J. Legg, PhD. Neurovědec Dr. William H. Frey se pláčem a slzami zabývá už více jak 20 let a jde podle něj o ozdravný proces.

Jak na nás tedy pláč funguje?

„Pláč není jen lidskou reakcí na frustraci či smutek, je také očistným a zdravotním procesem pro celý organismus. A pokud se stres neléčí, bude naše tělo velmi negativně ovlivňovat. Například zvýšeným rizikem kardiovaskulárních chorob,“ uvádí Dr. Frey.

Uvolnění stresu

Chronický stres zvyšuje riziko srdečního infarktu. Stejně tak mívá negativní vliv na některé oblasti mozku, působí také zažívací potíže a tvorbu vředů. Navíc se můžete setkat s migrénami a intenzivními bolestmi hlavy. „Schopnost plakat je tak pro člověka nástrojem k přežití a celkové úlevě,“ podotýká Dr. Frey.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nástroj pro nižší krevní tlak

Badatelé došli po zkoumání k závěru, že pláč pacientům okamžitě snižuje krevní tlak a také tepovou frekvenci. Vysoký krevní tlak je přitom jedním z hlavních rizikových faktorů poškození cév a výrazně tak přispívá k srdečnímu selhání, mrtvici i rozvoji demence.

Slzy vyplavují z těla toxiny

Slzení pomáhá z lidského organismu odstranit škodlivé chemikálie, například toxiny a kortizol. Ty se v těle hromadí hlavně během emočního stresu, který dlouhodobě způsobuje značné škody. Pláč přináší úlevu jak po emocionální, tak i fyzické stránce, takže se organismus může restartovat a začít s „čistým štítem“.

Snížení hladiny manganu

Během pláče dochází v těle k redukci hladiny manganu. Tento minerál dovede silně ovlivňovat naši náladu a v slzách se nachází ve vyšší koncentraci než v krvi. Je-li jeho hladina opravdu vysoká, může se to projevit úzkostmi, celkovou podrážděností a také silnějšími sklony k agresivitě.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Působí proti bolesti

Pláč probíhající po delší dobu uvolňuje oxytocin a další opioidy, tedy endorfiny. Ty ulevují od psychické i fyzické bolesti. Jakmile dojde k jejich vyloučení, tělo přejde do určité úrovně otupělosti. Oxytocin způsobuje pocit klidu a uvolnění.

Uvolnění emocí, dělá nás lidmi

Oční bulvy mají slzným roztokem pokrytí všichni savci. Jen lidé mohou ovšem pláčem cíleně reagovat na emoční vypětí nebo jiné stavy. Právě skrze tento projev si uvědomujeme naše prožité emoce. Slzy nás tak motivují k soucitu, čímž fungujeme jako organizovaná jednotka a přežíváme. Je také pravda, že si pláč za naši historii vymohl výraznou společenskou roli. Jde o formu komunikace, vyjádření povahy a síly vztahu, což sbližuje okolí.

Na druhé straně jeho absence v jistých situacích snadno odhaluje psychopatické jednání nebo další psychologické odchylky. Až se tedy budete příště cítit zcela emocionálně zahlceni, slzám se vůbec nebraňte. Vzpomeňte si na všechny role pláče a nechte ho přijít. Pokud je to potřeba, najděte si klidné místo, kde vás nebude nikdo rušit. Stejně dobře může posloužit rameno spřízněné duše. A nebojte se, budete se pak cítit mnohem lépe.

Kdy jste si tímto procesem prošli naposled?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Zobrazit další články