Lidé vydělávají darováním vlastních exkrementů. Za 1 vzorek dostanou 12 tisíc a ročně si mohou přijít až na 4 miliony

Co je pro běžného člověka nepotřebný odpad, může mít jinde cenu zlata. A naše vlastní exkrementy nejsou výjimkou. Zvláště pokud se najde firma s vážným zájmem.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Tento postup nedávno odhalila uživatelka TikToku Isadelfino. „Chcete vydělávat tím, že budete darovat svou stolici? Ne, opravdu to není vtip ani podvod. Jděte se podívat do HumanMicrobes.“ Skutečně se ukázalo, že se lze takto živit, nebo si alespoň přivydělat. Není to ale zdaleka pro každého, neboť společnost cílí na velmi specifický vzorek populace. V této lukrativní síti se tak může zachytit jen asi 0,1 % veškeré populace.

Střevní mikrobiom, který může pomoci i dalším

Konkrétně se jedná o zdravé lidi, jejichž organismus obsahuje mikroby, kteří bojují s nemocemi. „Je to vážný zdravotní problém, často podceňovaný. Většina populace má totiž nevyrovnaný střevní mikrobiom,“ uvedla organizace HumanMicrobes. „Naším cílem je tak najít ono promile lidí dostatečně zdravých na to, aby se mohli stát dárci stolice. Ta je pak předmětem dalšího výzkumu a může sloužit k vyrovnání střevní kultury ostatních.“

iZdroj fotografie: Depositphotos

Společnost se zaměřuje především na Spojené státy a Kanadu, je ovšem otevřená i příspěvkům z dalších zemí. Je však potřeba poslat „materiál“ se suchým ledem, je-li to proveditelné. Vzorků dostali slušné množství a ty tak budou použity na výzkum fekální mikrobiální transplantace. Jinak také FMT je léčba, která pomáhá právě lidem se životu nebezpečnými střevními infekcemi. Náklady a výnosy jsou nesrovnatelné.

Závažný problém, který je v hledáčku

Teď je tedy řeč o skutečnosti, že ceněná surovina vás nic nestojí a za jeden správný vzorek je firma ochotna zaplatit i 500 dolarů (cca 12 000 Kč). Jak uvádí uživatelka TikToku, můžete si tak přijít až na 180 000 dolarů za rok (4,2 milionu Kč). Jak se ale dalo čekat, setkalo se toto video s velmi rozporuplnými reakcemi. Jeden z uživatelů napsal: „TO JE NESMYSL. To bych už musel být miliardář.“ Další podotkl, že jde o „novou kariérní vyhlídku“.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Třetí uvedl, že už se o to ucházel, ale: „Napsal jsem jim už před 9 měsíci a dodnes nemám žádnou reakci.“ Další komentář podotkl, že: „Chtějí to, jen když jste v zásadě atlet na olympiádu. Jinak prakticky nemáte šanci.“ Podle posledních statistik úřadu pro nemoci CDC (Centers for Disease Control) ohrožuje Clostridioides difficile každý rok více jak půl milionu Američanů. Přibližně 29 000 pacientů s touto chorobou má pak fatální následky během 1 měsíce.

Bakterie, která se v těle nesmí přemnožit

Jedná se o grampozitivní bakterii způsobující průjem nebo jiná onemocnění trávicího traktu. Projevuje se v situacích, kdy je běžná střevní mikroflóra potlačena účinkem antibiotik. Mizí tak přirozená obranná schopnost střeva. Bakterie se v těle člověka vyskytuje naprosto běžně, ale její přemnožení je škodlivé. Uvolňuje totiž toxiny vedoucí k nadýmání, bolestem břicha a průjmům. Latentní symptomy jsou velmi podobné běžné chřipce.

V mnoha případech se lze problémů zbavit vysazením zmíněných antibiotik. Vážnější případy pak vyžadují jiná antibiotika, výjimečně právě transplantaci stolice. U dospělých se projevuje významným průjmem při nedávné expozici antibiotikům a také silným zápachem stolice. Riziko relapsu, tedy návratnost nemoci, je až 20 % a některé případy skončily dokonce úmrtím pacienta. Není tedy divu, že firmy pátrají po přirozeném způsobu léčby.

Jaké nejzávažnější střevní potíže jste kdy měli?

Zdroj: LADBible
Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Zobrazit další články