Existuje pro mutace koronaviru nějaký limit, když přibývají stále nové?

Zatím to vypadá, že míra mutací může být bez konce, protože virus se mění, zatímco svět závodí s vakcínami.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Pro viry včetně koronaviru je normální mutovat. Jenže zatím se vždycky objevily limity toho, jak moc je toho schopen a tedy jak moc skrze něj mohou lidé onemocnět. Takže se logicky nabízí otázka, zda právě koronavirus může mutovat donekonečna. Z dosavadních výzkumů se ukazuje, že nějaký limit tu je, ale neznáme ty hranice přesně a tím pádem nedovedeme předpovědět všechny možné mutace, kterými může koronavirus projít.

Nevymezený vesmír mutací

Počet možných genetických mutací je vyšší než počet všech atomů ve viditelném  vesmíru, protože se mění zlomky genomu. Genetický kód koronaviru sestává ze čtyř odlišných chemických bází, které si lze představit jako čtyři písmena abecedy. Tento kód je u něj dlouhý 29 881 znaků. Ty poskytují instrukce pro výrobu 9 860ti aminokyselin, ze kterých jsou tvořeny proteiny viru. Když se změní ony chemické báze, změní se také aminokyseliny.

iZdroj fotografie: Pixabay

To nakonec ovlivní tvar proteinů viru a tedy způsob, jakým virus funguje, například jak se váže na lidské buňky. Předchozí studie RNA virů ukázaly, že se může změnit více než polovina chemických bází. To znamená, že pokud je genom viru dlouhý 10 000 znaků, existuje tu 4^5000 možností genetických možností. Což je neuvěřitelné číslo, protože ve viditelném vesmíru je jen 4^135 atomů.

Aplikováno na virus

Pokud tato rovnice platí i pro viry jako je koronavirus, jehož genetický kód je třikrát tak dlouhý, pak tu můžeme mít 4^14,941  možností kombinací pro jeho genetickou sekvenci. A to počítáme jenom změny základních bází, tedy že jedna nahradí jinou. Existují i jiné typy mutací jako smazání nebo vložení do genomu, což by počet možností ještě více navýšilo.

iZdroj fotografie: Pixabay

Valný podíl z těchto mutací ovšem nehraje roli a spousta se jich dá okamžitě vyloučit. Mnohé z nich by reálně vůbec nefungovaly, jiné by neměly žádný dopad, prostě se jen nahromadí a drží. Mutace, které mají význam, se týkají hlavně „hákovitého“ proteinu, protože ten je pro koronavirus klíčový, s jeho pomocí se chytá povrchu buněk. I tak je ale většina jeho mutací nadbytečných a nejspíš by k žádnému vylepšení nevedly.

Zdroj: Livescience

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Zobrazit další články