Seznam nejvíc empatických zemí na světě odhalila mezinárodní studie. Umístění České republiky je trestuhodné

Schopnost vcítit se do druhých a nahlédnout na situaci z pozice druhých lidí je stavebním kamenem fungující společnosti. Jednotlivé státy se však v empatii liší.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Empatie je definována jako schopnost porozumět a sdílet pocity druhého člověka. Umožňuje nám vytvářet hlubší vazby s ostatními a vzájemně se podporovat v těžkých časech. V roce 2016 studie Michiganské státní univerzity vytvořila žebříček zemí po celém světě podle stupně empatie. Jak kultura ovlivňuje empatii? A jak snadno se lidé na celém světě vcítí do druhých? To jsou některé z otázek, na které se studie snažila najít odpověď.

Mezinárodní studie

Tým shromáždil data od 104 365 dospělých účastníků v 63 zemích, aby změřil jejich soucit s druhými a jejich tendenci posuzovat situace z pohledu druhých lidí. Údaje byly získány prostřednictvím online průzkumů. Testy posuzovaly empatii, základní osobnostní rysy, prosociálnost a individualismus či kolektivismus. Tedy zda dotazovaný preferuje volně propojené sociální sítě a individualitu, nebo těsně propojené sociální sítě a vzájemnou závislost s ostatními.


iZdroj fotografie: Pixabay

U každého jednotlivce také měřili jeho sebevědomí a pocit pohody. Dobrovolníci byli požádáni, aby seřadili řadu výroků od: „Znepokojuje mě, že jsou někteří lidé méně šťastní než já“ až po „Celkově jsem se sebou spokojený“. Byli dotázáni, jak jsou spokojeni se svým životem a jak často darovali peníze či čas dobročinné organizaci nebo pomohli cizí osobě. Posuzovaly se i osobnostní rysy, jako je příjemnost a svědomitost.

Konečné umístění 

Výsledky ukázaly, že „kolektivistické“ země byly lepší v empatii a empatie u dobrovolníků v každé zemi byla spojena s přívětivostí, svědomitostí, sebeúctou, subjektivním blahobytem a prosociálním chováním. Nejvíce empatickou zemí byl podle výsledků Ekvádor, následovaly Saudská Arábie, Peru, Dánsko, Spojené arabské emiráty, Korea, Spojené státy, Tchaj-wan, Kostarika a Kuvajt. Mezi nejméně empatické země se zařadila Litva, Venezuela, Estonsko, Polsko, Bulharsko, Finsko, Slovensko, Lotyšsko, Česká republika a Rumunsko.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Některé údaje jsou poněkud překvapivé. Koneckonců několik ze zemí, které se dostaly do top 10, jsou známé svou dlouhou historií válčení a agresivity vůči sousedním zemím. Vědci však upozorňují, že studie nerozlišovala mezi tím, jak empatičtí byli lidé ke svým spoluobčanům oproti lidem z jiných zemí. Studie je v tuto chvíli stará více než 6 let a dosud nebyla zopakována, takže je těžké říci, nakolik by pořadí odpovídalo současné situaci. 

Kde by se podle vás nyní nacházela Česká republika?

Zdroj: ThePremierDaily, ScienceAlert, William J. Chopik, Differences in Empathic Concern and Perspective Taking Across 63 Countries, 2016

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
Na dovolenou bez přebytečných kil: Spolehněte se na Tabatu, pětiminutové cvičení z Japonska, které „je vidět“ téměř okamžitě
Události247.cz
Na vysoké ceny pohonných hmot si Češi musí zvyknout. Státu už došly možnosti na snížení cen benzínu a nafty
ArmádníZpravodaj.cz
Ruská ponorka zaútočila na výcvikové středisko ve Lvově: Nečekaný útok Černomořské flotily podtrhává nedostatek pozemní munice
adbz.cz
Kamenný dům z roku 1680 ukrývá nepředstavitelný luxus. Manželé si poradili i s nedostatkem světla a hrozící plísní