Vzácný případ dvojčat: Jedno se narodilo přímo v hlavě toho druhého. Žilo v něm 6 týdnů

Lékaři se někdy setkávají s opravdu vzácnými syndromy a stavy. Například jako v případě šestitýdenní holčičky trpící motorickými problémy a zvětšenou hlavou.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Při operaci se ukázalo, že tato dívka měla uvnitř hlavy nevyvinutý plod. O případ tohoto tzv. plodu v plodu se podělili v časopise Neurology lékaři z Fudan University v Šanghaji. Dítě mělo silně zvětšenou hlavu, trpělo také motorickými problémy. To rodiče přimělo vyhledat lékařskou pomoc. Vyšetření na tomografii ukázalo výrazný útlak mozku a tekutinu v jeho komorách, což způsobilo značný růst hlavy, byla tedy na místě operace.

Překvapení pro lékaře uvnitř mozku

Šlo o jedinou možnost, jak dívce zachránit život. Jaké bylo ovšem překvapení lékařů, když uvnitř mozku narazili na plod nenarozeného dítěte. Přestože se nejedná o neznámý zdravotní stav, je tento „nitrokomorový plod v plodu“ stále velmi vzácnou skutečností. Například v roce 1982 odebrali vědci v londýnské nemocnici 14 cm velký plod se zřetelnými končetinami, hlavou i tělem. Nacházel se v 6 týdnů starém dítěti a fotky snadno šokují.

Fetální hmota odebraná této dívce byla velmi nevyvinutá, jsou na ní ovšem patrné horní končetiny, a to včetně náznaků prstů. Fetus in fetus je tak obecně velmi vzácnou anomálií, ke které dochází ve velmi raných fázích těhotenství s dvojčaty. Příčinou je nerovnoměrné rozmístění totipotentních buněk blastocysty, takže je nakonec jedno embryo kompletně obklopeno druhým. To uvnitř už se pak dále nevyvíjí, stále však zůstává živé.

Vzácný případ s možností multiplikace

Lékaři zdůrazňují, že tento druh léze se v mnoha ohledech velmi podobá retroperitoneálnímu teratomu, tvar patologického útvaru je však odlišný. Odhadem se tato malformace vyskytne v 1 z 500 000 porodů. Ve většině případů však jde o nenarozený plod uvnitř těla živého dítěte. Nenapáchá tedy tolik škod jako v momentě, kdy se nachází přímo v mozku. Současně je třeba zdůraznit, že tento plod může sdílet četné morfologické znaky s živým plodem.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nemá ovšem žádné vyhlídky na vlastní život a pro druhý plod tak představuje čistou hrozbu. Obvykle jde také o dvojici, možné jsou i vícečetné plody v plodech. Lze je považovat za živé, ale jen v tom ohledu, že buňky dosud neodumřely. Jsou tedy podobné buňkám v nádorech, které zůstávají naživu v ohledu běžné metabolické aktivity. Stran fyzické zralosti mají funkční přísun krve z hostitele, současně ale kritické defekty a nefunkční orgány

Jaké podobné anomálie vás napadají?

Zdroj: NCBI
Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Zobrazit další články