Je vám pořád zima? Důvodů pro to může být několik –⁠ od banálních, až po ty závažné

Důvody, které vysvětlují neustálý pocit chladu, není radno podceňovat. Mohou vám pouze chybět vitamíny, ale také můžete trpět vážným onemocněním.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Normální tělesná teplota se u zdravého člověka pohybuje mezi 35,8 – 37 °C, přičemž během dne může kolísat v rozsahu 0,5 – 0,7 °C. Nejnižší teplotu byste si zpravidla naměřili brzy ráno (kolem šesté hodiny) a během spánku, nejvyšší poté navečer. Jestliže vás sužuje neustálý pocit chladu, váš organismus může mít narušenou schopnost termoregulace, čili udržování optimální tělesné teploty. Důvodů, proč tomu tak je, může být hned několik.

Klíčová schopnost termoregulace

Lidský organismus se neustále snaží udržovat svoji teplotu v homeostáze. To je rovnovážný stav, kdy tělo dosahuje teploty mezi 35,8 – 37 °C. Na tzv. normální teplotě závisí veškeré biochemické pochody, které se v lidském organismu odehrávají. V případě, že dojde k přestoupení hranic tzv. tělesné pohody, nastupuje termoregulace. Pomocí ní dochází ke zvýšení či snížení tělesné teploty. Klíčovým orgánem pro termoregulaci je poté hypotalamus, který funguje obdobně jako termostat.

Hypotalamus obsahuje termoreceptory, které jsou propojené s termoreceptory přítomnými na kůži, a jež zvyšují či snižují teplotu prostřednictvím reflexů (třes, sálání, pocení). Důležitými orgány pro termoregulaci jsou dále játra a srdce. Játra prostřednictvím biochemických reakcí pomáhají ohřívat krev, a srdce zase funguje jako „pumpa“, která krev rozvádí po celém těle. Zajímavé je, že pro rozpoznání tepla je lidské tělo vybaveno výrazně méně termoreceptory (30 000) než pro zaznamenání chladu (250 000).

Důvody, proč je vám neustále zima

Mezi méně závažné důvody, které vedou k neustálým pocitům chladu, jsou obezita, špatné stravovací návyky, nedostatek vitamínů A a E a v neposlední řadě nedostatek železa. Jestliže nemá tělo optimální přísun živin vlivem nevhodného stravování, nemá ani dostatek energie na to, aby se zahřálo (metabolické procesy zvyšují tělesnou teplotu). Obdobně je tomu i u deficitu vitamínů A a E. Ty jsou důležité pro biochemické procesy v játrech, které se při jejich nedostatku stávají nevyváženými a vedou k pocitům chladu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

V případě obézních lidí poté dochází k útlaku cév, a tím k nedostatečnému zásobování orgánů kyslíkem. Aby organismus tento útlak kompenzoval, vysílá pokyn k rozšíření cév, což vede k jeho rychlejšímu ochlazování, potažmo k pocitům chladu a zimy. Stejný princip platí i pro nedostatek železa, který vede k nedostatku hemoglobinu v krvi, respektive k následnému rozšíření cév, rychlejšímu vysálání tělesného tepla a pocitu přetrvávajícího chladu. Ovšem ne vždy stojí za pocitem chladu příčiny, které můžete sami relativně snadno odstranit.

Některé z nich jsou naopak velmi vážné. Může se jednat o příznak diabetu, špatného periferního oběhu, hypofunkce štítné žlázy, hypotonie či Raynaudovy choroby (onemocnění tepelného systému nejčastěji horních končetin). Nízký krevní tlak (hypotonie) vede k pocitům chladu ze stejného důvodu jako nedostatek železa či obezita – rychlým vysáláním tělesného tepla. Snížená funkce štítné žlázy poté zpomaluje metabolismus a negativně ovlivňuje energetické procesy v těle.

Kdy jste se setkali s pocitem přetrvávajícího chladu?

Zdroj: TheScientist

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Zobrazit další články