Důležitý faktor, který může omezit šíření koronaviru ve společnosti. Zjistěte, kdy jste nejvíce infekční

Pokud se necítíte dobře a pozorujete na sobě příznaky nemoci covid-19, měli byste zůstat raději doma. Podle studie jste nejnebezpečnější hned prvních pár dní od propuknutí příznaků.

i Zdroj fotografie: Freepik.com
                   

Informací o nemoci covid-19 získáváme stále více. Specializované týmy po celém světě se snaží tvořit výzkumy, které přinesou důležité zprávy. Vědci chtěli zjistit, kdy je člověk, který se nakazí virem SARS-CoV-2, nejvíce infekční. Výsledky svého bádání nedávno zveřejnili ve vědeckém týdeníku The Lancet Microbe.

Infekčními se stáváte ihned po nástupu příznaků

Jestliže se necítíte dobře, ale nejste si jisti, zda jste pozitivní, raději omezte styk s ostatními. Podle nedávné studie je období nejvyšší infekčnosti od prvního do pátého dne od vypuknutí nemoci. Vědci pozorovali několik infikovaných lidí z Velké Británie a Tchaj-wanu a zjistili, že se setkali s infikovanou osobou do pěti dnů od nástupu příznaků.

iZdroj fotografie: Unsplash.com

Lidé v této době vyčkávají s testováním a čekají na žádanku od svého praktického lékaře i několik dní. Během tohoto čekání můžete být pravděpodobně na vrcholu přenosu. Při čekání na výsledky je tedy nejlepší se izolovat od všech ostatních a chovat se tak, jako byste pozitivní byli. Pokud to není možné, snažte se kontakt s ostatními omezit na nutné minimum a striktně dodržujte všechna hygienická opatření, jako je nošení roušek, rozestupy a umývání a dezinfekce rukou.

Dodržováním hygienických opatření pomůžete proti šíření viru

Nejvíce přenosu probíhá přes dutinu ústní a dýchací orgány. V těchto místech se nalézá ohnisko viru, a proto je nutné je zakrývat. I u případů s mírnými příznaky se zde vyskytovala vysoká míra viru. Nejvyšší výskyt byl v období od prvního do pátého dne od nástupu příznaků. Osoby s oslabenou imunitou nebo s těžkým průběhem mohou být infekční ještě před projevením prvních příznaků.

iZdroj fotografie: Unsplash.com

Pokud chceme zamezit šíření viru, je důležité dodržovat hygienická opatření. Vzhledem k tomu, že můžeme být infekční i před tím, než vypuknou příznaky, je nutné být zodpovědný. Každý z nás se setká s několika desítkami lidí a jsme potenciálními přenašeči. Měli bychom tedy chodit se zakrytými ústy a nosem, dezinfikovat ruce a dodržovat rozestupy alespoň 2 m. Pokud se budeme snažit dodržovat tyto základní opatření, přispějeme tím k boji proti viru.

Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Zobrazit další články