Sníst 3 datle denně = nový rozměr života. Tropické ovoce o něco víc ocení ženy

Datle mají lahodnou chuť a jsou krásně sladké. Toto ovoce je však také vynikajícím zdrojem vitaminů a širokého spektra minerálů. Dodá vám energii a posílí zdraví.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Pokud jste datle vždy jen bez zájmu míjeli, zkuste svůj pohled na ně přehodnotit. Uniká vám totiž velmi prospěšné ovoce, které s vaším organismem provede pravé divy. Pokud máte náročnou práci, přiberte si pytlík datlí. Je to zdroj stabilní energie a vysoké koncentrace. Datle prospějí vašemu zraku a redukují i riziko srdečních chorob. Nesměly chybět na žádné pouštní výpravě a má to dobrý důvod. Specialistka Amy Richter popisuje, co všechno v sobě tento skvělý plod skrývá. Doporučuje také vyzkoušet 14denní kúru, při které se konzumují 3 kusy denně.

Únavová krize a energetická záchrana

Klíží se vám oči, ale ještě toho před sebou máte hodně? Zkuste jednou vynechat kávu a místo toho si dát právě několik datlí. Obsažený cukr vám spolehlivě dodá glukosu, bílkoviny zase snadno vyrovnají hladinu aminokyselin.

Redukce bolesti, pomoc při menstruaci

Hořčík v datlích snižuje bolesti, které vás mohou trápit například kvůli potížím s klouby. Datle také redukují riziko srdečních chorob i zánětů tepen. U žen mají hormonálně regulující účinky a mnoha z nich pomohly s nepravidelnou menstruací. Jakmile je začaly konzumovat, jejich cyklus byl normální. Nemluvě o redukci problémů s vysokým krevním tlakem a celkovým stavem srdečních funkcí.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Koncentrace a kreativita

Plody datlovníku jsou obecně perfektním pracovním občerstvením. Obsažená kyselina pantotenová totiž stimuluje hlavně mozek a zvyšuje schopnost soustředění. Tato sloučenina se podílí prakticky na všech činnostech, ke kterým v těle dochází, je proto užitečná v mnoha směrech.

Opět ostříží zrak

Jestli vás trápí potíže s očima, dost možná pro vás budou datle pravým požehnáním. Mohou se totiž krom jiného pochlubit i vysokým obsahem antioxidantu zeaxantinu, který je pro zdravé oči zcela zásadní. Funguje také jako prevence makulární degenerace, což je choroba způsobující slepotu.

Vylepšené zažívání a zdravá kostra

Jestli vás pravidelně trápí zácpa, opět sáhněte po datlích. Obsahují totiž rozpustnou vlákninu, která je pro zdravou a předvídatelnou práci střevního systému zcela nezbytná. Dále obsahují selen, mangan, měď, hořčík a mnoho minerálů, které jsou zásadní pro zdravý rozvoj a udržení pevnosti kostí. Oceníte to hlavně v pokročilém věku, kdy právě kosti slábnou a snadno se poškozují.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nejstarší sladkost lidské kultury

Obecně jsou datle vnímány jako vůbec nejstarší ovoce, které člověk kdy cíleně pěstoval. Četné fosilní nálezy dokazují, že tato exotická plodina se na planetě vyskytovala už v době před 50 miliony let. Zmínky o nich pak nacházíme v Koránu i Bibli. Po dlouhou dobu jsou tak pro četné národy zdrojem energie, vitaminů a dalších prospěšných látek. Na místě prvního výskytu datlových palem se však odborníci dosud nemohou plně shodnout.

S velkou pravděpodobností rostly původně v oázách na severu Afriky kolem Perského zálivu nebo v Mezopotámii. Dnes jich můžeme najít přes 200 různých odrůd, které se mezi sebou v mnohém liší. Hlavní rozdíly jsou v tvaru, velikosti, barvě i chuti. Pro všechny ale platí, že jde o ovoce teplých a suchých oblastí. Největšími producenty jsou Egypt, Irák, Saudská Arábie, Alžírsko nebo Pákistán. V těchto zemích jsou základem stravy už tisíce let.

Jaký je váš vztah k datlím?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Zobrazit další články