Čtyři možnosti původu koronaviru podle zprávy WHO

Hlavní hypotézou o původu koronaviru je, že se rozšířil na člověka z netopýra a zvířete, které je ještě potřeba identifikovat.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Tržiště ve Wuhanu v Číně, jako to z 3. Dubna 2020, byla dočasně uzavřena v procesu prvotního boje proti šíření koronaviru. Nová zpráva Světové Zdravotnické Organizace (WHO) naznačuje, že taková tržiště nebo jejich dodavatelé, jsou nejpravděpodobnějším místem, odkud se virus začal rozšiřovat. Ovšem jeho samotný původ zůstává dosud jedním z více neznámých faktorů, které tento virus obklopují a komplikují boj proti němu.

Několik verzí původu koronaviru

Poslední zpráva zabývající se právě původem viru přinesla mnohem více otázek, než jich zodpověděla, tedy pokud vůbec nějaké. Hlavním cílem bylo zjistit jak a kde došlo k prvnímu rozpuku viru a kde se tedy z lokálního výskytu stala pandemie. Zpráva přináší důkazy o jednotlivých bodech vývoje a virus s označením SARS-CoV-2 nejspíš přeskočil na člověka z netopýra a jako prostředníka použil ještě jedno zvíře.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jenže oficiální autority zatím nemohou dokázat ani vyvrátit žádnou z těchto možností, což také nahrává nejrůznějším konspiračním teoriím a dalším dohadům. Na celou věc hází také mnoho pochybností potíže s přístupností původních důkazů a dat, která chtěli prozkoumat delegáti WHO na svém 28 denním výletu do Wuhanu, který proběhl během ledna a února tohoto roku. Ostatně není to první mlžení Číny v tomto problému.

Dlouhý průzkumný výlet s minimálním výstupem

Během této návštěvy se 17 expertů z WHO spojilo se 17 čínskými vědci, aby posoudili a formulovali možné scénáře původy koronaviru. Dvě hlavní hypotézy, na kterých se oba týmy shodly, jsou přenos viru na člověka přímo z netopýra, nebo, což je pravděpodobnější, za pomoci prostředníka, zvířete jako cibetky nebo psíka mývalovitého. Třetí možností je přenos z kontaminované potravy, což je ale podle odborníku asi nejméně pravděpodobné.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Poslední možnost, tedy šíření mezi lidmi jako důsledek laboratorního úniku v důsledku nehody je podle oficiálních zdrojů „extrémně nepravděpodobný“. Společná zpráva z konce března zahrnovala obavy 14 zemí, podle kterých byl tým výrazně zdržován a neměl přístup k původním datům a vzorkům od lidí ani zvířat. Následující reakce uvádí, že Čína měla misi celkově ovlivňovat, což zamezilo nezávislému a objektivnímu posouzení problému.

Zdroj: ScienceNews, WHO

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Zobrazit další články