Nejste divní, jen geniální. Pokud jste se někdy cítili hloupě, že něčemu nerozumíte, jste chytřejší, než si myslíte

Pokud o svojí inteligenci někdy nebo pravidelně pochybujete, je tu několik znamení toho, že se podceňujete.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Inteligence je jednou z nejhůře vyjádřitelných vlastností člověka. Klasicky je uvedena prostým číslem za zkratkou IQ, kde 140 bodů je hranice geniality. Poslední dobou se objevuje ještě EQ, tedy sociální inteligence. Jenže ani dvě čísla nemohou tuto lidskou vlastnost zvládnout. Všichni totiž máme mnoho podtypů jako slovní, matematickou nebo prostorovou inteligenci. Pochybnost o sobě samém je určitou známkou chytré sebereflexe.

Hudba, rodina a kojení

Hudba je něco, co provází lidstvo odnepaměti a pokud jste měli jako dítě nějaké hudební lekce, pravděpodobně silně přispěly k vašemu vývoji. Hudba je struktura se zákonitostmi a jejich zvládnutí pomáhá i v pozdějším učení. Pokud máte v rodině sourozence, můžete být chytřejší než oni. Několik studií totiž ukázalo, že starší sourozenci mívají v tomhle ohledu navrch před těmi mladšími. A bývají i trochu úspěšnější v životě.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Studie z roku 2006 ukázala zajímavou souvislost mezi postavou a mozkem. Čím větší obvod pasu, tím horší kognitivní schopnosti. Například děti ve věku 11 let, které si vedly v testech inteligence špatně, měly do 40 let věku větší šanci na obezitu. Další složkou je klasické kojení. Srovnání víc jak 3000 dětí ukázalo, že skutečné kojení z prsu vede k vyšší inteligenci. Děti, které dostávaly umělé mléko v lahvi, si vedly o něco hůře.

Čtení, obavy, humor a zvědavost

Četba od útlého věku je věc, která spojuje geniální lidi napříč historií. Čtení rozšiřuje slovní zásobu, sociální dovednosti a je jedním z prvních způsobů, jak se dostáváme k informacím. Takže pokud máte opravdu rané vzpomínky na knížky, je to rozhodně dobrá zpráva. Poměrně hodně studií došlo k závěru, že jedním ze znaků vysoké inteligence jsou obavy. Vysoké IQ vede ke schopnosti rozboru mnoha situací a vědomí, co všechno se může pokazit.

iZdroj fotografie: Pixabay

V jedné pohádce kdysi zazněla věta: „Smysl pro humor, znak ducha bystrého.“ A je to pravda, protože inteligence opravdu vede k humoru a schopnosti ocenit jeho vrstvy, stejně jako je vytvářet. Od toho je už jen krůček k možná nejzásadnějšímu faktoru, kterým je zvědavost. Inteligence se totiž projevuje neustálým pátráním po novinkách, zkoumáním neznámého a snahou přijít věcem na kloub. Ideálně dlouho do noci jako pravá sova.

Zdroj: BrightSide

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Zobrazit další články