Co všechno a jak rychle se s námi stane po smrti? Z toho, co prozradila uznávaná patoložka, se ježí chlupy na zádech

Postupný rozklad našeho těla může být naprosto fascinující, tedy pokud se odvážíte zkoumat ho do detailů.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Patoložka Holly Williams zvedá mužskou ruku a jemně ohýbá prsty, lokty a zápěstí. „Tohle může vyžadovat trochu síly. Obvykle čím je tělo čerstvější, tím lépe se s ním pracuje.“ Mluví měkce a má přátelské chování, přičemž věří v důležitost své práce. Své zkušenosti sbírala v rodinném pohřebním ústavu v Texasu, kde nyní pracuje, a prakticky od dětství se denně setkávala s mrtvými těly. Je jí 28 let a pod rukama jí prošla minimálně tisícovka těl.

Člověk na poslední cestě

Její práce zahrnuje ohledání nedávno zemřelých z oblasti Dallasu a jejich přípravu na pohřeb. Většinu přitom tvoří lidé z pečovatelských domovů, někdy jsou to ovšem také oběti vraždy nebo autohavárie. Dostanou se sem i těla lidí, kteří zemřeli o samotě a nikdo o nich nevěděl celé dny nebo týdny. V takovém případě už dochází k rozkladu, což celou práci znatelně komplikuje. Rozklad totiž začíná už několik minut po samotné smrti.

iZdroj fotografie: Pixabay

Prvním procesem je autolýza neboli strávení sebe sama. Krátce poté, co srdce přestane bít, buňky ztratí všechen kyslík a jejich kyselost stoupne, jak se v nich začnou hromadit toxické chemikálie. Enzymy začnou trávit buněčné membrány a pak se vylijí ven. Tohle obvykle začne v játrech, která jsou na enzymy velmi bohatá, a v mozku, kde je hodně vody. Nakonec se stejným způsobem začnou rozkládat všechny další tkáně a orgány.

Postupný rozpad celého těla

Poškozené krevní buňky začnou skrze narušené cévy proudit do celého těla, v čemž jim pomáhá gravitace. To způsobuje zblednutí pokožky. Klesá i teplota těla, dokud se nepřiblíží okolí. Pak nastane rigor mortis, tedy posmrtná ztuhlost. Začne u očních víček, čelistí a krku, než si najde cestu k trupu a dalším končetinám. Během života se svaly zatínají a uvolňují díky aktivitě dvou proteinů. Po smrti se tento mechanismus zastaví na místě jako hodinky a svaly ztuhnou.

iZdroj fotografie: Pixabay

Další, co vypoví službu, je imunitní systém, který dovolí všem bakteriím a virům volný pohyb po těle. Začíná to ve střevě, které začnou trávit původně přátelské bakterie, poté pokračují i dalšími tkáněmi. Pomáhá jim v tom chemický koktejl pocházející z mrtvých buněk, kterým se živí. Pak se dostanou do jater, slinivky, následně do srdce a mozku. V zásadě všechno, co bylo v těle drženo v rovnováze, se vydá vlastní cestou a začne požírat svoje okolí.

Zdroj: BBC

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Zobrazit další články