Co se stane, když dostanu vakcínu proti onemocnění covid-19

Jak se vakcíny na covid 19 rozšiřují po celém světě a stále více lidí má možnost jejich aplikace, množí se také dotazy na to, co od očkování očekávat.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Dotaz v nadpisu byl položen dvěma ženami v rodině redaktora při rozboru efektů vakcíny proti covidu 19. Jak se vyrobené vakcíny proti covidu 19 dostávají do světa, rostou jak počty zastánců a odpůrců i nejrůznější konspirační teorie a dezinformace, ale také upřímné dotazy, co od takového očkování očekávat a obavy před nežádoucími až smrtelnými efekty této vakcíny na lidský organismus. Máme tu hned dvojí zkušenost.

Shelly a obě injekce v Izraeli

Shelly pochází z USA, ale momentálně žije v Jeruzalémě v Izraeli, kde stejně jako při očkování proti chřipce dostala zprávu od zdravotní služby, že je čas na vakcínu. Dostala také číslo, na kterém si domluvila schůzku, což bylo na několik pokusů, a když se konečně dovolala, čekala na lince hodinu. Domluva samotná zabrala několik minut a druhá schůzka byla 3 týdny po první. Lokalita byla kvůli logistice na poslední chvíli změněna, ovšem nové místo bylo dříve a blíže.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Samotné podání byla věc na pár minut a obdržela Pfizer. Po očkování ji několik dní bolela ruka a byla lehce oslabená, ale to bylo všechno. Protože druhá dávka měla vyvolávat větší reakce, připravila si Shelly hodně jídla a kuřecí polévku a zrušila všechny schůzky na dva dny dopředu. Ale protože jediným následkem byla opět jen bolavá ruka, skončila polévka nakonec v mrazáku na později, protože žádné opatření nebylo potřeba.

První dávka ve Spojeném království

Janet žije na jihu Anglie poblíž Brightonu. Během ledna ohlásila vláda rozeslání pozvánek na očkování pro lidi nad 70 let plus těm extrémně zranitelným. Za dva dny jí volal doktor, zda má zájem o svou dávku a nabídli schůzku hned další den. Centrum samotné bylo velmi dobře organizováno a Janet nikde nečekala moc dlouho, před samotnou injekcí padly otázky na aktuální kondici a případnou alergii na penicilin nebo cukrovku.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Vakcína byla opět Pfizer s nutností počkat 15 minut, zákrok byl naprosto bezbolestný, následovalo oznámení, že stran druhé dávky zavolají během další 3 – 12 týdnů. V dalším čase –3 dnech po očkování –  nenásledovaly naprosto žádné bolesti, únava nebo jakékoli jiné zdravotní komplikace, kterých by si Janet všimla. Poznamenala, že nemívá reakce ani na sezónní očkování proti běžné chřipce.

Zdroj: MedicalNewsToday

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Zobrazit další články