Co dělat, když se doma nebo jinde stanete obětí přepadení? To, jak se zachováte během prvních vteřin, rozhodne, zda přežijete ve zdraví

Představa přepadení je pro nás obvykle natolik vzdálená, že neuvažujeme o tom, jak bychom se zachovali. Doufejme tedy, že tyto postupy ani nikdy potřeba nebudou.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Většina případů přepadení, s nimiž se v životě setkáme, bude nejspíše v kriminálkách a akčních filmech. Jenže tam platí trochu jiné zákony a postavy se většinou nechovají tak, jak by tomu bylo ve skutečnosti. Obecně ve fikci nefungují věci stejně jako v realitě. Různé loupeže také běžně plní večerní zpravodajství, což se nás však málokdy týká. Oba případy jsou tak osobnímu prožitku natolik vzdálené, že se nám mohou zdát až neskutečné. Jak se máme při přepadení vlastně zachovat?

Nehrajte si na hrdinu, tohle není film

Pokud doopravdy nevíte, co děláte, a nemáte řádnou průpravu, nehrajte si na akčního hrdinu. Jednoduše se vyhněte jakékoli konfrontaci, protože ta riziko jen zvyšuje. I u neozbrojeného lupiče, který je sám, nemá cenu zkoušet postupy Bruce Willise. Vždy se může stát, že má padouch u sebe nějakou zbraň, která není na první pohled patrná. To samé platí pro nečekané prudké pohyby. Každý z nich může protivníka vyprovokovat k většímu násilí.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Obecným problémem je skutečnost, že lupič se chová naprosto impulsivně, tudíž jeho postup nelze předvídat. Může být pod vlivem drog a takovým lidem na ničem nezáleží. Pokud se budete hýbat, sdělte mu předem, co potřebujete provést, takže ho nepřekvapíte. Pomalé pohyby vám navíc pomohou v následujících krocích, které vám mohou poskytnout hodně cenných informací i možností.

Všímejte si detailů a sdělujte informace

Ze vzhledu a chování zloděje vytěžte co nejvíce detailů, ale udělejte to skrytě a nenápadně. Proto je klidná spolupráce klíčová, jakékoli informace mohou následně pomoci policii. Věnujte pozornost výšce, postavě, hlasu, tělesným vlastnostem, postoji, zápachu, botám, oblečení či jakýmkoli zvláštnostem. I zdánlivě nepodstatné detaily mohou zloděje velmi jasně identifikovat. Krom toho si zapamatujte, čeho všeho se zloděj dotýkal.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud jste přepadeni doma, sdělte zlodějům, pokud v krátké době očekáváte doručení balíčku nebo opraváře. Jakékoli nenadálé změny situace mohou lupiče rozhodit, v důsledku čehož může sklouznout k násilí. Zatajení informací tak může ohrozit život váš i vašich blízkých, případně dalších osob, které se ocitnou ve špatný čas na špatném místě. Při veškerém pozorování se vyhněte přímému pohledu do očí nebo zírání na lupiče, je to podobně rizikové jako u psů.

Dělejte to, v čem jste si jistí

Každé loupeži je lepší se preventivně vyhnout, pokud je to jen trochu možné. V noci se ve městech pohybujte nejlépe ve skupině, případně alespoň neprocházejte temnými uličkami. Většina zlodějů chce hlavně peníze, které se dají nahradit. Vaše zdraví ani tělo nikoli, pamatujte na to. Tyto rady nemají za cíl z vás udělat pasivní oběť, jen předejít rizikovému chování, které postrádá dovednostní či fyzický základ. Ten v dnešní době ale není problém získat.

iZdroj fotografie: Pixabay

Existují desítky kurzů sebeobrany i nácviků přežití kritických situací. Pokud pak dojde na tuto nechtěnou situaci, jednejte. Ovšem pouze v případě, že jste skutečně prošli odpovídající průpravou a máte na to i fyzicky. Mějte také na paměti, že váš případný zásah ovlivňuje i okolí, které na tom nejspíš není stejně jako vy. Přivodit nepoučeným zásahem zranění někomu cizímu je ještě horší než na takové rizikové chování doplatit sám.

Přepadli vás někdy na ulici?

Zdroj: Crucial Learning

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Ladislav Podešva
Autor článku

Ladislav Podešva

Zobrazit další články