Uklízeč krvavých stop po vraždách popsal, jak probíhá čištění místa činu: Začal už ve 12 letech, přináší mu to uspokojení

Stopy krve jdou velmi často obtížně vyčistit, záleží na povrchu. Nejen, že jsou nevzhledné, mohou být potenciálním zdrojem pro šíření různých nemocí.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Jak obtížně se čistí krev, ví asi každý, komu třeba kapka ulpěla na oblečení nebo jiném místě při poranění například v kuchyni. Když se stane vražda, je problém mnohem větší, protože lidské tělo může obsahovat kolem pěti litrů krve. V Mexico City, které je nechvalně proslulé vysokým počtem vražd, dokonce mají soudního čističe Donovana Taveru, jenž má za úkol všechny stopy po krvi na místě činu odstranit.

Problém ho fascinoval již v dětství

Na svoji neobvyklou práci tento muž nedá dopustit. Říká, že s problémem odstraňování krve po vraždě se poprvé setkal ve 12 letech, když nedaleko jejich domu někoho zabili. Tělo zmizelo, ale stopy krve zůstaly. Jeho matka je spláchla vodou. Jemu to nedalo spát a prý se ptal, co se s krví děje. Začal se o problém zajímat a snažil se studovat odbornou literaturu, hlavně z oblasti soudního lékařství.

Když mu bylo 17 let, začal sám experimentovat. Obstaral si hovězí játra a kosti a krev se doma pokoušel čistit. Jeho fascinace mu nakonec přinesla práci, když získal zaměstnání jako soudní uklízeč krvavých stop. V současné době prý používá asi 300 receptur na to, jak se krve na místě zbavit. Některé jsou staré osvědčené, jiné postupem let zdokonaloval, aby byly co nejúčinnější.

Zbavit se krve totiž není vůbec jednoduché. Někdy jí může být velké množství. Při násilných činech také stříká kolem a ulpí na různých površích, z nichž každý vyžaduje zcela odlišnou metodu čištění. Protože jinak se čistí například linoleum, jinak zeď, koberec auta nebo předměty jako hodinky nebo prsten. Krev by přitom neměla nikde zůstat. Může být kontaminovaná a stát se zdrojem různých nákaz.

Úklid se může protáhnout na hodiny

Proto když Tavera dorazí na místo činu, nejdříve se zajímá o to, zda mrtvý nebyl nemocný, aby věděl, zda nehrozí nějaké nebezpečí. Pak se pustí do práce a systematicky čistí každou stopu, kterou najde. Někdy je to práce na hodiny. Při ní poslouchá oblíbenou hudbu, jež mu pomáhá se soustředit. Nejdéle prý byl v práci asi deset hodin, a to po vraždě, jejíž obětí byli čtyři lidé. Ti se bránili, proto bylo krvavých stop mnoho.

Práci může začít jen s povolením, když je všechno vyšetřování dokončeno. Přiznává, že několikrát dostal nabídku od příbuzných (a možná i od zločinců), aby začal dříve, ale odmítl. Zároveň tvrdí, že uspokojení v jeho práci přináší i úleva, kterou vidí ve tvářích pozůstalých, když místo činu vyčistí. Přestane být cítit pach krve a zmizí veškeré stopy. Mnohým lidem to pak pomáhá se se smrtí blízkého lépe vyrovnat. Občas se dočká i velmi milého poděkování.

Jakým způsobem byste doma čistili rozsáhlé stopy krve?

Zdroj: ScienceDirect

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články