Záhada jménem Černá Dahlia: Jeden z nejznámějších případů, který už 77 let čeká na vyřešení

Smrt Černé Dahlie patří mezi jeden z nejzáhadnějších případů historie. Její vrah dodnes není znám a celá událost skrývá mnoho tajemství.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

! Vražda mladé servírky Elizabeth Short v roce 1947 vyvolala ohromný zájem nejen v Los Angeles, ale téměř po celém světě. Případ byl výjimečný svou krutostí a podivným chováním vraha, který poslal policii balíček s osobními věcmi oběti. Navzdory všem úsilím vrah nikdy nebyl dopaden. 

Černá Dahlia

Elizabeth Short vyrostla na Floridě a v 18 letech se přestěhovala do Kalifornie, aby znovu našla svého otce, kterého neviděla od svých šesti let. Shledání však brzy vedlo k hádkám, a tak se Elizabeth rozhodla opustit otcův dům a začít žít na vlastní pěst. Její první pokus o samostatnost skončil zadržením policie za pití alkoholu před dosažením zletilosti. Elizabeth se vrátila na Floridu a navázala vztah s důstojníkem letectva Matthewem Gordonem. Avšak do jejich šťastného období zasáhla válka, a když Gordon zemřel během letecké nehody, Elizabeth se vydala do Los Angeles, kde pracovala jako servírka a snila o herecké kariéře. 

Smrt

Dne 15. ledna 1947 bylo její mrtvé tělo nalezeno v parku, trup oddělený od nohou. Vrah zanechal brutální stopy, tvář oběti byla rozseknuta do strašidelné grimasy klauna, a z prsou a stehen byly odříznuty části masa. Vrah zřejmě postupoval s chirurgickou přesností a oddělení trupu proběhlo až po smrti Elizabeth. Vyšetřování spojené s muži, se kterými Elizabeth komunikovala, nevedlo k odhalení pachatele. V té době se začalo tělo označovat jako Černá Dahlia, což mělo spojitost s populárním kriminálním filmem Modrá Dahlia. Devět dní po objevení těla dorazil na policii podezřelý balíček s vzkazem složeným ze slov vystřižených z novin. Obsahoval osobní věci Elizabeth, včetně rodného listu, vizitek a fotografií.

i

Záhadný balíček

Balíček byl důkladně očištěn benzínem, aby nezanechal otisky prstů. Případ zůstal nevyřešený až do dnešních dnů. Medializace vraždy přinesla vedlejší efekt, kdy se na policii ozvalo několik mužů, kteří tvrdili, že jsou vrahy Černé Dahlie, aby získali pozornost a slávu. Nicméně žádný z nich nebyl brán vážně. V roce 2003 vysloužilý detektiv Steve Hodel publikoval bestseller, ve kterém označil svého otce za vraha Elizabeth Short. Detektiv tvrdí, že objevil důkazy, ale jeho teorie není jediná; mnoho dalších lidí obvinilo své příbuzné. Nikdo však z vraždy nebyl usvědčen a celá kauza zůstává dodnes nevyřešeným mysteriem.

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články