Budou do konce ledna očkovaní všichni senioři proti Covidu-19?

Teoreticky to možné je. Za splnění několika základních věcí. A nejde jen o schválení bezpečnosti a účinnosti vakcíny. Jde i o technické záležitosti kolem. Např. v Anglii ministr zdravotnictví Azar prohlásil, že by byl rád, aby byli očkováni zdravotníci, senioři, záchranáři a zranitelné osoby. Celá věc má však několik ale.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Bude dost údajů o účinnosti a bezpečnosti vakcíny, projde klinickými testy? Toto dnes neví ani velké farmaceutické firmy.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Očkování proti koronaviru je velké téma

Je to vůbec časově možné?

Farmaceutický gigant Pfizer přiznal, že dříve, než ve druhé polovině listopadu nebude mít dostatek dat a údajů, zda jeho připravená verze vakcíny bude dostatečně bezpečná a účinná. Pokud ano, společnost požádá o schválení v režimu nouzového schválení v USA. Takže předpokládaný termín oznámený ministrem Azarem je hodně odvážný. I kdyby byla všechna povolení platná, a zvládlo se vyrobit miliony dávek, jen jejich distribuce zabere týdny. Následné proočkování všech potencionálně ohrožených osob bude trvat další týdny.

Co je tedy reálné a kdy?

Úředníci však předpokládají, že do konce roku bude vakcína schválena a začne vyrábět a distribuovat. V tomto termínu by proběhlo očkování těch nejohroženějších osob, do konce ledna dalších dle předem připraveného stupně ohrožení. Musíme se ptát, kdy bude očkovací látka pro děti, a další skupiny obyvatelstva. Dr. Schaffner specialista na infekční nemoci si myslí, že to bude trvat mnohem déle. Jedním z důvodů je i skepse mezi afroameričany, kteří byli virem rozsáhle zasaženi, a nyní nevěří, že je může vakcína bezpečně ochránit, protože je celá záležitost zpolitizována. Takže tady máme dva různé pohledy na připravenou časovou osu očkování, a jen čas ukáže, zda navržený scénář je reálně proveditelný.

iZdroj obrázku: Pixabay
Firmy se předhánějí o to, která přijde první

Co předchází uvedení vakcíny na trh

Aby mohla být vakcína povolená pro očkování celé populace, předchází tomu náročný, vícestupňový schvalovací proces. To samotné však nemůže náležitě uklidnit veřejnost. Tomu můžeme předejít tím, že o všech krocích budeme podrobně informovat, tak aby nedošlo k situaci, kdy se lidé budou jen domýšlet. Co se týká kontroly, tak nejdříve nezávislá rada prověří, zda testy splnily předepsaný počet, a zda je vakcína účinná. Druhý stupeň je kontrola samotného výrobce, co do účinnosti a etických standardů. Tyto výsledky se předkládají ke schválení. Za třetí je vakcína a její výsledky vyhodnocena dle pokynů úřadu pro kontrolu léčiv FDA, a standardů EUA. Pokud jsou výsledky v souladu s pokyny, nastupuje čtvrtý stupeň, kdy se sejde externí poradní výbor a v živém přenosu bude konzultovat s FDA výsledky. Nakonec FDA rozhodne, zda vakcínu povolí k užívání.

Praktické podmínky pro očkování

Pokud všechna opatření a právní předpisy schválí užívání vakcíny, je třeba se na očkování řádně připravit. Vakcína se obyčejně uchovává při teplotě -70°C, což jak víme, běžné ordinace nemají. Bude třeba připravit podmínky pro její uchovávání. To půjde nejlépe ve velkých centrech, kde lze takové podmínky připravit. A v první řadě přesvědčit lékaře, že je nutné očkovat co nejrychleji a co nejvíce lidí. Jen tak můžeme velice rychle pandemii porazit. Časem bude určitě možné si vakcínu nechat píchnout v ordinaci praktického lékaře, nebo si ji koupit online.

Je vakcína 100% účinná ?

V současné době už se 2 vakcíny testují. Testy jedné jsou pozastavené, protože došlo k nežádoucím účinkům. To je u nových vakcín běžné, a tak se zkoumá, zda je to důvod pro ukončení vývoje. I když je vše nyní ve fázi výzkumu a testování, nezbývá než věřit, že se do konce roku, nejpozději začátkem toho příštího podaří vakcínu zdárně dokončit. To však neznamená, že účinnost bude 100%. a že jako mávnutím kouzelného proutku skončí všechna opatření, která jsou nyní v platnosti.

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Zobrazit další články