Pět způsobů, jak uvařit červenou řepu, aniž by ztratila potřebné živiny. Jde to za 45, ale i 12 minut

Červená řepa je úžasný zdroj živin, ovšem během některých způsobů úpravy o ně může z velké části přijít. Existují ale možnosti, jak ji zpracovat a využít naplno.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Šéfkuchař odhaluje tajemství, jak řepu uvařit hned na několik způsobů tzv. „bez ztráty kytičky“. Tedy aniž by přišla o svoje pro zdraví prospěšné vlastnosti – barvu, chuť či živiny. V první řadě je nutné tuto zeleninu dobře a pečlivě opláchnout. Nedělejte to jen rukama, ale použijte i houbičku na nádobí. Když ji kupujete, vezměte ji i s „ocásky“. Ty pak doma odřízněte, ale ne zcela, abyste nenarušili strukturu samotné zeleniny.

Úprava v mikrovlnné troubě a hrnci

Vezměte řepu, otřete ji do sucha a celou propíchněte. Pak ji vložte do sáčku nebo nádoby pro použití v mikrovlnce. Středně velkou řepu „vařte“ 10–12 minut na plný výkon mikrovlnné trouby. Další možností je ji vložit do hluboké misky pro tuto troubu, přetáhnout potravinářskou folií a pořádně zajistit. Občas se objevuje názor, že mikrovlnná příprava likviduje v řepě živiny, ale není tomu tak. Pokud se toho i tak obáváte, použijte jiný způsob.

iZdroj fotografie: Pxhere

Omytou řepu dejte do smaltovaného hrnce a zalijte vroucí vodou, aby byla kompletně ponořená. Počkejte, až dojde k varu, a vařte plných 30 minut. Vodu následně slijte a řepu dejte pod proud studené vody. Takhle ji ochlazujte dalších 10–15 minut, prudký pokles teploty zabrání ztrátě živin. Postup má dvě nevýhody. První je, že i když není narušena celistvost, podle barvy vývaru lze soudit, že hodně obsahu šlo do vody. A také je potřeba pořádně vyčistit hrnec.

Vaření v sáčku a pečení v troubě

Očištěnou řepu dejte do jednoho nebo do více sáčků, hlavní je všechny pevně zavázat, aby se dovnitř nedostala voda. Veškerá šťáva pak zůstane uvnitř zeleniny. Zalijte teplou vodou a vařte asi 30 minut. Dále postupuje stejně jako u předchozího způsobu. Pečení řepy v troubě je mnoha kuchaři považováno za ten nejlepší možný způsob. Troubu zapněte a rozpalte na 200 stupňů, budete potřebovat sáček na pečení, lze však použít i folii.

Suchou řepu zabalte do sáčku, a to hermeticky s použitím svorek. Vložte ji dovnitř na 30 minut, můžete i o trochu déle. Pokud máte tendenci na troubu zapomínat, nastavte raději časovač. Po vyjmutí bez vybalení vložte na 15 minut do kastrůlku s ledovou vodou. Díky uzavření zeleniny se jí voda nedotkne a katalyzátorem vaření se tak stane pouze prudký pokles teploty. Z hlediska času jde o stejnou metodu jako při vaření ve vodě, ale šetrnější.

Příprava v páře v pomalém hrnci

Polovinu misky v multicookeru naplňte vodou. Nahoru položte řepu na dvojitý kotel, který je součástí sady. Je-li červená řepa malá, dá se vložit vcelku, velkou rozpůlíme a vložíme řezem nahoru. Zavřete víko multicookeru a z možností vyberte „paření“. Navolte 40–45 minut, zapněte start, a to je všechno. Nejdříve dojde k ohřevu vody, následuje pára, která zpracuje samotnou řepu. Pak ji nechte vychladnout a oloupejte.

iZdroj fotografie: Pxhere

Navzdory trvající malé oblibě v našich končinách je červená řepa jednou z nejzdravějších a také nejuniverzálnějších zelenin. Averze k ní je nejspíše reliktem školních jídelen, kde si ji spolehlivě znechutilo hned několik generací strávníků. To se ostatně týká i dalších potravin, které si to však vůbec nezaslouží. Je proto dobré návyky revidovat a dát řepě opět šanci. Má lahodnou chuť, které je ovšem dosaženo jen při správné metodě přípravy.

Které pokrmy vám znechutila školní jídelna?

Zdroj: ScienceNews

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Zobrazit další články