Dětská imunita je narušena přísnými opatřeními, tvrdí odborníci. Jakou budou mít vládní zásahy dohru?

Celý svět se aktuálně snaží vyřešit opět se vzmáhající vlny koronaviru. Jenže opatření narušila imunitu dětí a ty jsou nyní nejspíš snadným terčem pro zcela běžné nemoci.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vědci jsou znepokojeni skutečností, že veškerá opatření určená k potření covidu 19 nejspíš oslabila imunitu dětí. Ty se tak stávají velmi snadným cílem pro běžné bakterie a hrozí jim velké riziko v momentě, kdy odloží respirátory a začnou se mezi sebou opět běžně setkávat. Naše kontakty s patogeny probíhají zcela běžně, a i když nevedou vždycky k nemocem, jejich přítomnost dovoluje právě rozvoj imunity. Problém rozebírá doktorka Catherine Moore.

Opatření a absence chřipkové sezony

Během posledních zhruba 14 měsíců jsme nosili běžně respirátory, dezinfikovali ruce a upustili od mnoha společenských kontaktů. Tento přístup omezil nejen covid, ale také běžná onemocnění jako nachlazení nebo chřipku. Používali jsme zkrátka stupeň ochrany, který byl v rámci chřipky naddimenzovaný, navíc prakticky neexistovalo zimní období. Tomu odpovídají i meteorologická data z anglické Royal College.

iZdroj fotografie: Pxhere

To by se sice mohlo zdát jako dobrá zpráva, jenže kvůli absenci vystavení se možným onemocněním naše celková imunita uvadá, protože jí chybí kontakt s viry. Vědci jsou také znepokojeni ohledně RSV, viru, který může způsobit vážnou plicní infekci vyžadující hospitalizaci. Někdy vede dokonce k úmrtí, hlavně u dětí pod jeden rok věku. Klíčovým problémem je, že na tento virus ještě nebyla schválena žádná vakcína, na rozdíl od běžných kmenů chřipky.

Rizika při absenci možného očkování

Doktorka Catherine Moore, klinická badatelka organizace Public Health Wales, varovala před skutečností, že právě RSV je zatím bez použitelné vakcíny. A i když covid způsobil značné problémy u dospělé části populace, můžeme se brzo setkat se stejným vývojem u těch nejmenších obyvatel. V době přes covidem se totiž naprostá většina dětí s běžnými sezónními nemocemi setkala ještě před školkou.

iZdroj fotografie: Pxhere

To znamená předtím, než jim bylo 18 měsíců. Největším přílivem v dětských křídlech nemocnic jsou každou zimu miminka pod jeden rok věku. Ta, která mají RSV, protože jejich plíce ještě nejsou zcela vyvinuté a s virovou náloží tedy bojuje celé jejich tělo. Pokud se život začne vracet do normálního stavu před covidem, vrátí se běžné zimní virózy, jenže naše, a hlavně dětská imunita na ně nebude dostatečně připravena.

Rizikovou skupinou jsou hlavně malé děti

Podle Moore jsou pak právě nejmenší děti nejzranitelnější skupinou. Před pandemií bylo dle statistik do nemocnic přijato ročně na 30 000 dětí mladších 5 let právě kvůli respiračním virům. Když předpokládáme návrat do normálu později během tohoto roku, očekávají lékaři významný nárůst pacientů právě v oblasti pediatrie. Postupně zkrátka poroste počet dětí, které se s klasickými viry neměly nikdy šanci setkat.

iZdroj fotografie: Pxhere

Celá situace má však stále velké množství neznámých a chování patogenů v momentálním nastavení prostředí je velmi obtížné předvídat. V loňském roce jsme nezachytili ani chřipku, takže pokud se letos vrátí, nejspíš půjde o opravdu náročný kmen a tudíž i celou sezónu. Vakcína proti chřipce nás ovšem může zbavit slušné míry rizika. Existuje i možnost posilující kombinace s vakcínou proti covidu, kterýžto postup už se osvědčil.

Proti čemu všemu jste se nechali v poslední době očkovat?

Zdroj: TheGuardian

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Tomáš Vaculík
Autor článku

Tomáš Vaculík

Zobrazit další články