Proč vidíme barvy, když zavřeme oči: Zorničky jsou stimulovány tak, že dojde k elektrickému signálu

Lidské tělo pracuje někdy podivným, ale současně úžasným způsobem. Jedním z nejvíce fascinujících smyslů je zrak – například schopnost vidět se zavřenými víčky.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Oči jsou nepochybně jednou z nejzajímavějších částí lidského těla, protože nám dovolují vidět svět kolem nás. A dokonce pracují i tehdy, když máme zavřená víčka. Většina z vás asi viděla mračna a víry barev, i když jste měli oči zavřené. Pro tento jev existuje důvod, který pořádně zacloumal internetem. Fenomén se nazývá fosfény a jeho podstatou je, že vidíte světlo, aniž by přitom jakékoli do vašeho oka vůbec vstoupilo. Jak k něčemu takovému ale dojde?

Stimulace světlem, které nepřichází

V zásadě jde o optický jev způsobený mechanickým stimulem, konkrétně tlakem na oko. K němu dochází v momentě, kdy je oko překryto víčkem. Podle Wexner Medical Centre dojde k fosfénům poté, co jsou naše zorničky stimulovány tak, že dojde ke vzniku elektrického signálu. Ten si pak popsaným způsobem vyloží mozek. Jakmile se tuto informaci dověděli uživatelé z postu na Redditu, byli naprosto ohromeni. „To je úžasné,“ zněla častá reakce.

iZdroj fotografie: Pixabay

Další uživatel poznamenal, že „se naučil víc právě na Redditu než za celou vysokou školu“. Když už jsme u úžasných věcí spojených s okem, stojí za to zmínit jedno bionické. Tento revoluční implantát totiž dovolil slepé ženě opět vidět. Šlo o skutečně přelomový lékařský zákrok i postup léčby. Francouzská společnost Pixium Vision ho voperovala 88leté ženě. Ta pak dokázala – respektive její mozek – interpretovat jím přijaté elektrické signály.

Bionické oči, bowling a zahradničení

Jakožto jednu z částí tohoto postupu dostala žena pod svou zorničku 2 milimetry široký mikročip a musí nosit speciální brýle. Ty jsou připojené na počítač na jejím zápěstí. Čip zachytává signály z brýlí a přenáší je do počítače. Ten pak pomocí algoritmů umělé inteligence vytváří objekty. Současně dává brýlím instrukce, na co se mají soustředit. Brýle pak promítají výhled skrze oko a mikročip v infračerveném paprsku.

iZdroj fotografie: Pixabay

Ten je čipem převáděn na elektrické signály, které jsou zase zpracovány mozkem. Díky tomuto implantátu vidí žena opět skrze oko, které osleplo následkem AMD, tedy makulární degenerace. Ztráta zraku v levém oku kvůli degeneraci mi znemožnila dělat spoustu věcí, které miluju. Jako zahradničení a také indoor bowling,“ řekla pacientka v lednu. „A jsem hrozně ráda, že jsem první ženou, která má tohle zařízení, a můžu své koníčky znovu provozovat.“

Možná cesta pro obnovu zraku

Jediní lidé, kteří fosfény nikdy neuvidí, jsou osoby trpící slepotou od narození. Pokud ovšem jedinec přijde o zrak kvůli nemoci nebo úrazu, tuto vizuální schopnost obvykle neztrácí. Protože fosfény mohou pocházet z různých částí našeho vizuálního systému, pak teoreticky všichni slepí, kteří kdysi viděli, si mohou tento projev uchovat. Vědci také zkoumají způsoby, jak fosfény cíleně spustit ve slepém oku. Znalost mechanismu by totiž mohla být i cestou k návratu zraku.

Pokud by totiž objevili způsob, jak lidé od narození slepí mohou něco takového spatřit, mohla by jim podobná technologie umožnit vidět skutečné obrazy. Až se tedy příště zavrtáte do postele a zavřete oči, užívejte si víry a barevné čáry či cokoli podobného. Teď, když víte, o co jde, můžete si je vychutnat zcela novým způsobem. A jestli někdy – nikomu to nepřejeme – přijdete o zrak, mohou být dokonce nadějí na jeho obnovu.

Jakou nejdivnější věc jste se zavřenými víčky viděli?

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Zobrazit další články