Podle expertů bychom si všichni měli ukládat svoje výkaly. Chystají se pro ně vytvořit specializovanou banku

Fekální bakterioterapie se v posledních letech stala velmi skloňovaným tématem a plní novinové titulky. Děje se tak ve spojitosti s covidem-19 i dalšími problémy.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Podle badatelů ale stále jen bruslíme po povrchu této metody a jejích potenciálních přínosů. U lidských pacientů se tato technika zatím používá při infekcích jako pseudomembranózní kolitidě nebo u chronických střevních zánětů. V obou případech jde však o transfer střevního mikrobiomu ze zdravého jedince do postiženého. Podle odborníků lze však stejným postupem léčit mnohem širší spektrum chorob, které nás zatím ani nenapadly.

Transplantace vlastní stolice

A nejen to. S vyvinutím správného systému půjde podniknout i autotransplantace, kdy dárce i příjemce budou jedna osoba, zmizí tak problémy s kompatibilitou. K tomu je však potřeba, aby byly k dispozici vzorky stolice z doby, kdy jsou lidé obecně mladí a zdraví. Pak je nutné je uchovat v kryozařízení pro případ, že pacient bude v budoucnu takový zákrok potřebovat. Jinými slovy bychom si všichni měli stolici ukládat do speciální banky.

To všechno jen pro případ, že budeme později takový vzorek potřebovat. Pro někoho to může znít velmi podivně, pro dalšího dosti odporně a do třetice velmi radikálně. Jde však o naprosto seriózní záležitost podpořenou vědeckými kapacitami. „Koncepčně je idea stolicové banky dosti podobná tomu, když si rodiče pro pozdější použití ukládají pupečníkovou krev,“ podotýká systémový biolog Yang-Yu Liu z Harvardské univerzity.

Banky na stolici už existují

„V tomto bankovnictví je ovšem ještě větší potenciál. Očekáváme totiž, že možnosti využití stolice budou mnohem rozsáhlejší, než jak je tomu u pupečníkové krve.“ Krom toho banky na stolici už existují, například nezisková instituce OpenBiome, která zahájila svou činnost v Sommerville v roce 2012. Od té doby se otevřely podobné ústavy po celém světě, nicméně zatím ukládají spíše vzorky pro transplantace mezi lidmi, ne pro samotné uživatele.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Oba systémy se ovšem navzájem nevylučují. „V principu jde o stejnou proceduru screeningu pacienta i odběru vzorku,“ uvádí Yang a jeho kolegové v nové studii. „Místo začínání na zelené louce můžeme použít stávající banky i na vzorky pro nový účel.“ V cestě je ovšem mnoho problémů, hlavně technologie pro dlouhodobé skladování za potřebných podmínek. Jde totiž o velmi dlouhodobé kryogenní skladování.

Výhled do budoucna

Pokud se ovšem tyto výzvy podaří překonat – a lidi zaujme možnost skladovat vlastní stolici – mohli bychom v budoucnu mít zcela nový systém sebeléčení včetně samozásobování. „Autotransplantace má potenciál pro léčení autoimunitních nemocí jako astmatu, roztroušené sklerózy, střevních zánětů, cukrovky, obezity či dokonce srdečních chorob a stárnutí,“ uvádí spoluautor a epidemiolog Scott T. Weiss z Harvardu.

„Doufáme, že náš výzkum povede k dlouhodobým klinickým testům, kdy se tato metoda prokáže jako účinná prevence mnoha chorob.“

V jakém případě byste byli ochotni si nechat dlouhodobě uložit vzorek stolice?

Zdroj: Cell

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Zobrazit další články