Asistenční pes je dnes už běžný pomocník nevidomých. Jsou si ale tato zvířata vědoma, že jejich páníček nemá zrak?

Je úžasné pozorovat, jak psí průvodci navigují své majitele a provádí nejrůznější úkony. Často se pak vnutí myšlenka, zda vědí o postižení svého majitele.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Psi, kteří dělají asistenci nevidomému, mu pomáhají s bezpečným přechodem silnice nebo přináší správné léky v potřebný čas. Vědí ale, proč dělají to, co dělají? Na toto téma zatím nebylo provedeno příliš výzkumů. Studie Florence Gaunet z února 2008 v magazínu Animal Cognition však hledala odpověď na rozdílnou situaci. Tedy zda psi slepých majitelů prosí o jídlo jinak než psi lidí, kteří normálně vidí a běžně fungují.

Role pohledu a kmitání očima

Když pes požaduje od svého pána krmení, častým doprovodným jevem je kmitání očima mezi majitelem a jídelní miskou. Jako kdyby zrakem sděloval Naplnit, prosím. Francouzská badatelka Florence Gaunet chtěla vědět, zda psi slepých lidí používají totožnou formu. Pokud by to tak bylo, pak tito psi nejspíš netuší, že jejich majitel je není schopen touto cestou vnímat. Gaunet zjistila, že pohyby se mohou lehce lišit, ale zůstávají rámcově stejné.

To naznačuje, že tito psi nechápou slepotu svého pána. Poznamenala ale, že tito psi si mnohem častěji hlasitě olizují vlastní tlamu. Nejspíš totiž zjistili, že majitel reaguje lépe na zvuk. Sedm z deseti vodicích psů si velmi hlasitě olizovalo tlamu, což ze psů běžných majitelů dělali jen dva z devíti. Bez ohledu na výsledek studie je však jasné, že psi své majitele absolutně zbožňují a ani realizace jejich slepoty na tom nic nemění.

Ztráta zraku není ztrátou vztahu

Nevidomost majitele nijak nezmenšuje vřelý vztah člověka se zvířetem. Pravděpodobně dojde naopak ke zformování ještě silnějšího pouta než u běžných majitelů. Nevidomí lidé na své psy spoléhají ve skutečně kritických momentech a zvíře tak není jen – jak to někdy bývá – doplňkem domácnosti. Je skutečným partnerem, přítelem a oporou. Zatímco někteří lidé tráví se psem postupně čas jen z nutnosti, pro nevidomého je chlupáč celodenním partnerem.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Koncept zraku je velmi komplexní záležitost a psi zřejmě nerozumí tomu, co to vlastně znamená o smysl zraku přijít. Samozřejmě jsou ovšem schopni naučit se, jakou pomoc slepý člověk potřebuje, a podle toho přizpůsobit své chování. I tak budou ale nejspíš vyhledávat ve tvářích svých pánů známky souhlasu a ocenění za dobře vykonanou práci. Pohlazením a podrbáním dá ovšem člověk spokojenost najevo stejně účinně.

Kdy a v jaké situaci jste naposledy narazili na vodicího psa?

Zdroj: Science

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Co s tělem udělá šálek kávy po 10, 20, 40 minutách až po 6 hodin. Organismus reaguje v jasných fázích
Události247.cz
Události247.cz
Šéf Kremlu jako bezmocný stařík: Putin měl opravdu potupnou nehodu
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Turecko vstupuje do války na Ukrajině a dodává jí nejmodernější raketomety: cíl zasáhnou téměř vždy, dokonce i v pohybu
adbz.cz
adbz.cz
Bez kreditky už se do krájení nepouštím. Kuchyňský hack mi doporučila moje kamarádka