Bezbolestná smrt pro trestance, nebo návrat ke starým popravčím metodám? Smrtících injekcí je nedostatek

V roce 1982 se stal Texas prvním státem v USA, který popravil vězně pomocí smrtící injekce. Metodu navrhli pět let předtím v Oklahomě.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Obecně se věřilo, že popravování tímto způsobem je levnější a humánnější než předchozí metody, tedy elektrické křeslo a plynová komora. Koncem století se stala injekce možností pro všechny vězně odsouzené na smrt. Aspoň tedy ve státech, kde to bylo legální. Humánnost tohoto postupu se ostatně ukáže během následujících let, protože vyvstávají otázky na skutečnou povahu látek obsažených ve smrtící injekci.

Skutečně bezbolestná smrt?

U smrtelné injekce je otázkou několik faktorů. Zda je koktejl látek skutečně tak humánní i zda hraje roli zkušenost obsluhy. Existují například případy, kdy obsluha nebyla schopná celé hodiny najít odsouzenému vězni žíly, případně se něco porouchalo uprostřed celého procesu. Jeden z lékařů sdělil soudu, že mnohdy byly sníženy dávky anestetik, protože je výrobce balil do menších lahviček. Neexistuje totiž žádný psaný protokol o metodice popravy.

iZdroj fotografie: Pixabay

Farmaceutické společnosti začaly časem váhat s prodejem složek potřebných pro výrobu smrtícího koktejlu. Důvodem byla morálka i obavy ze soudního pronásledování skupinami, které odmítají trest smrti. Například Pfizer odmítl Ameriku zásobovat už v roce 2016. Některé státy proto od trestu smrti upustily, jiné se vrátily k elektřině. Několika vězňům byla nabídnuta možnost využít smrtící injekci s blíže neurčeným obsahem a původem.

Možnost návratu ke starým metodám

Například v Jižní Karolíně přistoupili k zákonu, podle kterého bude osoba odsouzená k smrti stižena tresty v podobě elektrického křesla nebo popravčí čety. Takové metody budou použity v případě, že smrtící injekce nebude k dispozici v čase plánované popravy. Poprava zastřelením je povolená také v Mississippi, Oklahomě nebo Utahu. Za poslední desetiletí se odehrála jen ve 12 dalších státech.

iZdroj fotografie: Pixabay

S rostoucí neochotou firem dodávat potřebné složky a 2 500 vězni odsouzenými na smrt se USA rozhlíží po dalších metodách. Ve hře je i natažení masky a vdechnutí smrtícího plynu. Jediný stát, který zatím přišel s touto metodou popravy – Oklahoma – též trpí nedostatečným zásobováním látkami pro smrtící injekce. Vězně odsouzené k smrti tedy možná čeká velmi nelehká volba mezi staršími typy popravy.

Zdroj: IFLScience

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Zobrazit další články